• Բայրամով. Ադրբեջանը աջակցում է Մերձավոր Արևելքում խաղաղության հաստատմանը
Ապրիլի 8-ին Աբու Դաբիում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է՝ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գեդեոն Սաարի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են՝ երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային իրավիճակը։
Կողմերը քննարկել են՝ քաղաքական, առևտրային, տնտեսական, ներդրումային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարները, նշել են՝ համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովի դերը և ընդգծել փորձի փոխանակումը՝ բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահության և կրթության ոլորտներում։
Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը աջակցում է՝ Մերձավոր Արևելքում խաղաղության և կայունության հաստատմանը, իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ միջազգային իրավունքի հիման վրա։ Նա իր գործընկերոջը տեղեկացրել է նաև՝ հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում առկա իրավիճակի և իրողությունների, օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերականգնման և շինարարական լայնածավալ աշխատանքների, ականային սպառնալիքի դեմ պայքարում Ադրբեջանի ջանքերի, Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին։

• Байрамов: Азербайджан поддерживает установление мира на Ближнем Востоке
8 апреля министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился в Абу-Даби с министром иностранных дел Израиля Гидеоном Сааром.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества, а также региональная и международная ситуация.
Стороны рассмотрели перспективы развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и гуманитарной сферах, отметили роль совместной межправкомиссии, подчеркнули важность обмена опытом в сферах высоких технологий, здравоохранения и образования.
Джейхун Байрамов заявил, что Азербайджан поддерживает установление мира и стабильности на Ближнем Востоке, мирное урегулирование израильско-палестинского конфликта на основе норм международного права. Он также проинформировал коллегу о текущей ситуации и реалиях в регионе в постконфликтный период, о масштабных восстановительных и строительных работах на освобожденных от оккупации территориях, усилиях Азербайджана по борьбе с минной угрозой, о процессе нормализации отношений с Арменией.