15 Ապրիլի 2025 - 17:42
Ապրիլի 15-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է Մալայզիայի փոխարտգործնախարար Մոհամմադ Ալամինի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ին, հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի և Մալայզիայի միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հարցեր այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, առևտուրը, էներգետիկ անվտանգությունը և այլընտրանքային էներգիան, կրթությունը և զբոսաշրջությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդիական թեմաներ:
Կողմերը նշել են երկկողմ համագործակցության ընդլայնման համար լավ հեռանկարների առկայությունը, ընդգծել այս համատեքստում փոխադարձ շփումների և քաղաքական խորհրդակցությունների կարևորությունը։
Հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի և Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ասոցիացիայի (ASEAN) հարաբերությունների զարգացման հարցերը, շոշափվել են այլ միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի, Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ), Չմիավորման շարժման և Ութ զարգացող երկրների տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (D-8) շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման հարցեր:

15 Апреля 2025 - 16:21
15 апреля министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с заместителем министра иностранных дел Малайзии Мохаммадом Аламином.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества между Азербайджаном и Малайзией в таких сферах, как экономика, торговля, энергетическая безопасность и альтернативная энергетика, образование и туризм, а также актуальные темы региональной и международной повестки.
Стороны отметили перспективы для расширения двустороннего сотрудничества, подчеркнули важность взаимных контактов и политических консультаций в этом контексте.
На встрече обсуждалось развитие связей между Азербайджаном и Ассоциацией государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН), были затронуты вопросы расширения сотрудничества в рамках других международных организаций, включая ООН, Организацию исламского сотрудничества (ОИС), Движение неприсоединения и Организацию экономического сотрудничества восьми развивающихся стран (D-8).
С удовлетворением было отмечено, что в 2026 году Азербайджан в рамках своего председательства в ОИС примет в Баку саммит этой структуры, состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества в данном процессе.В этот же день были проведены политические консультации между министерствами иностранных дел Азербайджана и Малайзии.
Со стороны Азербайджана консультации возглавил заместитель министра иностранных дел Эльнур Мамедов, со стороны Малайзии — Мохаммад Аламин.