15 Ապրիլի 2025 - 09:27
Ապրիլի 14-ին Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն, ելույթ ունենալով Լյուքսեմբուրգում ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպման ժամանակ, մի շարք հակաադրբեջանական հայտարարություններ է արել՝ տարածաշրջանային լարվածության, խաղաղ գործընթացի և Ադրբեջանում ներկայումս ընթացող հայերի դատավարության վերաբերյալ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն խստորեն դատապարտել է և՛ ֆրանսիացի նախարարի հայտարարությունները, և՛ այն, որ Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանը կիսվել է դրանց հղումով իր X սոցիալական ցանցում, գրում է Armenia.Az-ը:
«Ֆրանսիայի քաղաքականության երկակի ստանդարտները, որը մի կողմից խոսում է խաղաղությանն իր հանձնառության մասին, իսկ մյուս կողմից ձեռնարկում է՝ լարվածություն հրահրող գործողություններ, ակնհայտ հակասություն են ցուցադրում։
«Նման կեղծավոր քաղաքականությունը խոչընդոտում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հեռանկարներին»,- նշել է Այխան Հաջիզադեն։

15 Апреля 2025 - 09:27
14 апреля министр Европы и иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро, выступая в рамках заседания министров иностранных дел стран Европейского союза в Люксембурге, озвучил ряд антиазербайджанских заявлений касательно региональной напряженности, мирного процесса и суда над армянами, проходящем в настоящее время в Азербайджане.
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде решительно осудил как заявления французского министра, так и то, что посол Франции в Азербайджане в своем аккаунте в соцсети Х поделилась ссылкой на них, передает Armenia.Az.
«Двойные стандарты в политике Франции, которая с одной стороны говорит о приверженности миру, а с другой — предпринимает действия, провоцирующие напряжённость, демонстрируют явное противоречие.
Подобная лицемерная политика препятствует перспективам устойчивого мира в регионе», — отметил Айхан Гаджизаде.