15 Ապրիլի 2025 - 09:23
70 ընտանիք (238 մարդ) արդեն վերաբնակեցվել է Աղդերեի շրջանի Հասանրիզ գյուղում։ Գյուղում ընթանում են վերակառուցման, շինարարության և վերականգնման աշխատանքներ, վերակառուցվել են նաև բոլոր սոցիալական և կոմունալ ծառայությունները։
Գյուղը խմելու ջրով մատակարարելու վերաբերյալ «Թրենդի» հարցմանը ի պատասխան՝ Մեծ քաղաքների միացյալ ջրամատակարարման ծառայությունը հայտնել է, որ Աղդերեի շրջանի Հասանրիզ գյուղի ջրամատակարարումն իրականացվում է 450 և 60 խորանարդ մետր տարողությամբ երկու ջրամբարներից ջրամատակարարման միջոցով։
«Թուրաղայչայ գետի ջուրը անցնում է ջրամաքրման կայաններով, մշակվում է ստանդարտներին համապատասխան և բաշխիչ խողովակներով մատակարարվում ջրամբարներ, իսկ այնտեղից՝ բնակելի տներ», - նշել են ծառայությունում։

• Как Гасанриз снабжается питьевой водой?
В село Гасанриз Агдеринского района уже переселены 70 семей (238 человек). В селе ведутся работы по реконструкции, строительству и реставрации, также реконструированы все социальные и коммунальные службы.
В ответ на запрос Trend относительно того, как село снабжается питьевой водой, в Объединенной службе водоснабжения крупных городов сообщили, что водоснабжение села Гасанриз Агдеринского района обеспечивается через подачу воды из двух резервуаров объемом 450 и 60 кубометров.
«Вода из реки Турагайчай пропускается через водоочистные сооружения, обрабатывается в соответствии со стандартами и по распределительным трубам поступает в резервуары, а оттуда в жилые дома», — сказали в службе.