16 Ապրիլի 2025 - 17:53
Աշխարհում վերջին շրջանում նկատվող աշխարհաքաղաքական իրավիճակը էլ ավելի է մեծացրել Ադրբեջանի ռազմավարական նշանակությունը միջազգային փոխադրումների ոլորտում։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի փոխնախարար Ջավիդ Գուրբանովը՝ «Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված հարցերի և առաջարկների քննարկում» թեմայով բիզնեսի զարգացման ազգային ֆորումի նիստում։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանում լայնածավալ բարեփոխումներ են իրականացվում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ստեղծման ուղղությամբ՝ ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածներում ակտիվությունը խթանելու, ինչպես նաև նորարար լուծումների և թվային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ավելի արդյունավետ համակարգի ներդրման նպատակով։
«Վերջին տարիներին Ադրբեջանի տնտեսության մեջ զգալիորեն աճել է տրանսպորտի ոլորտի դերը, և դրա մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում հասել է 6,5 տոկոսի»,- ընդգծել է նա։
Փոխնախարարի խոսքով, քայլեր են ձեռնարկվում Ադրբեջանի տարանցիկ ներուժը մեծացնելու և երկիրը Եվրասիայի համար տրանսպորտային հանգույց դարձնելու ուղղությամբ:

16 Апреля 2025 - 16:23
Геополитическая ситуация, наблюдаемая в последнее время в мире, еще больше усилила стратегическое значение Азербайджана в сфере международных перевозок.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра цифрового развития и транспорта Азербайджана Джавид Гурбанов на сессии Национального форума развития бизнеса на тему «Обсуждение вопросов и предложений по развитию транспортной инфраструктуры».
Он отметил, что в Азербайджане по созданию транспортной инфраструктуры проводятся масштабные реформы с целью стимулирования большей активности как государственного, так и частного секторов, а также внедрения более эффективной системы за счет применения инновационных решений и цифровых технологий.
«За последние годы роль транспортного сектора в экономике Азербайджана значительно возросла, а его доля в ВВП достигла 6,5%», — подчеркнул он.
По словам замминистра, предпринимаются шаги для повышения транзитного потенциала Азербайджана и превращения страны в транспортный узел Евразии:
«За короткий период времени существенно возросли объемы транзитных грузов, проходящих через территорию Азербайджана. Кроме того, реконструируются автомобильные дороги, расположенные на между.