15 Ապրիլի 2025 - 11:30
Ադրբեջանում Չինաստանի նորանշանակ դեսպան Լու Մեյը ապրիլի 14-ին ժամանել է Բաքու՝ ստանձնելու իր դիվանագիտական պարտականությունները։
Ինչպես Report-ին հայտնել են Ադրբեջանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանությունից, օդանավակայանում Լու Մեյին դիմավորել են՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Չինաստանի դեսպանատան աշխատակիցներն ու բարձրաստիճան դիվանագետներ։
Հանդիպման արարողության ժամանակ դեսպանը նշել է, որ Չինաստանն ու Ադրբեջանը ոչ միայն անկեղծ և վստահելի բարեկամներ են, այլ նաև իրավահավասար և փոխշահավետ գործընկերներ։
Լու Մեյն ընդգծել է, որ նրա համար մեծ պատիվ է՝ Չինաստանը ներկայացնել Ադրբեջանում նման նշանակալի ժամանակահատվածում, երբ երկկողմ համագործակցությունը զարգանում է բոլոր ոլորտներում՝ երկու երկրների ղեկավարների ռազմավարական առաջնորդությամբ։

15 Апреля 2025 - 10:00
Новоназначенный посол Китая в Азербайджане Лу Мэй 14 апреля прибыла в Баку, чтобы приступить к исполнению своих дипломатических обязанностей.
Как сообщили Report в посольстве Китайской Народной Республики в Азербайджане, Лу Мэй в аэропорту встретили представители министерства иностранных дел Азербайджана, а также сотрудники и высокопоставленные дипломаты китайского посольства.
На церемонии встречи посол отметила, что Китай и Азербайджан являются не только искренними и надежными друзьями, но и равноправными и взаимовыгодными партнерами.
Лу Мэй подчеркнула, что для нее большая честь представлять Китай в Азербайджане в столь значимый период, когда двустороннее сотрудничество развивается по всем направлениям под стратегическим руководством лидеров двух стран.