• Յուսիֆովա. Ադրբեջանը մի երկիր է, որն իր մշակութային ժառանգության վրա զգացել է զինված հակամարտության կործանարար ազդեցությունը
17 Ապրիլի 2025 - 12:34
Ադրբեջանը մի երկիր է, որն անմիջականորեն զգացել է զինված հակամարտությունների կործանարար ազդեցությունը իր մշակութային ժառանգության վրա:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ասել է մշակույթի փոխնախարար Սաադաթ Յուսիֆովան, Շուշայում անցկացվող՝ «Մշակութային ժառանգության պահպանությունն ու վերածնունդը հետկոնֆլիկտային շրջանում» թեմայով Իսլամական աշխարհի 1-ին մշակութային ֆորումում։
Նրա խոսքով, ֆորումը կկենտրոնանա գործնական ռազմավարությունների, համատեղ համագործակցության վրա՝ պաշտպանելու՝ հակամարտության գոտիներում վտանգի տակ գտնվող հարուստ և բազմազան մշակութային ժառանգությունը:
Յուսիֆովան նշել է, որ իսլամական աշխարհը համախմբվելու է ֆորումում, որպեսզի գնահատի հակամարտությունների ժամանակ մշակութային ժառանգությանը հասցված վնասի չափը, ուժեղացնի հակամարտությունից տուժած մշակութային օբյեկտները պաշտպանելու միջոցները և ապագա սերունդների համար ապահովելու պատմության, արվեստի և ինքնության պահպանումը:

17 Апреля 2025 - 10:34
Азербайджан — страна, непосредственно испытавшая разрушительное воздействие вооруженного конфликта на культурное наследие.
Как сообщает Report, об этом сказала заместитель министра культуры Саадат Юсифова на проходящем в Шуше I Культурном форуме исламского мира на тему «Защита и возрождение культурного наследия в постконфликтный период».
По ее словам, форум будет посвящен практическим стратегиям, совместному сотрудничеству в деле защиты богатого и разнообразного культурного наследия, находящегося под угрозой в зонах конфликтов.
Юсифова отметила, что на форуме исламский мир соберется вместе, чтобы оценить масштаб ущерба, нанесенного культурному наследию в периоды конфликтов, усилить меры по защите пострадавших от конфликта культурных объектов, обеспечить сохранение истории, искусства и идентичности для будущих поколений.
«На форуме также будут обсуждаться вопросы обмена лучшими практиками в сфере защиты, восстановления и возрождения культурного наследия, продвижения более сильных правовых рамок для защиты культурного наследия в конфликтных ситуациях и разработки устойчивых стратегий для будущих поколений», — добавила замминистра.