• ԱԱՀ. Մենք կոչ ենք անում Մայքլ Օ'Ֆլաերտիին չդառնալ երկակի ստանդարտների քաղաքականության պատանդ
Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլաերտիի՝ ԵԽԽՎ-ում հայ պատգամավորների հարցերին ի պատասխան արված հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ նա բացարձակապես անտեղյակ չէ քննարկվող հարցերի էությանը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի մեկնաբանության մեջ։
«Մայքլ Օ’Ֆլաերտին խոսում է Ադրբեջան հայերի վերադարձի մասին, սակայն անտեսում է արևմտյան ադրբեջանցիների՝ իրենց պապենական հողեր՝ Հայաստան վերադառնալու հարցը։. Այս կապակցությամբ մենք կոչ ենք անում Գերագույն հանձնակատարին՝ պատանդ չդառնալ երկակի ստանդարտների քաղաքականությանը, որը խորապես արմատավորված է մի շարք արևմտյան կառույցներում։
Ավելին, Գերագույն հանձնակատարը չպետք է հայտարարություններ անի, որոնք խրախուսում են անպատժելիությունը՝ Բաքվում ընթացող դատավարության հետ կապված։ Ընդհակառակը, նա պետք է կոչ անի Հայաստանի իշխանություններին՝ պատասխանատվության ենթարկել իր տարածքում գտնվող պատերազմական հանցագործներին, այդ թվում՝ Աղդաբանի ողբերգության մեղավորներին, որի իրագործումից այսօր 33 տարի է անցեթ։ Գերագույն հանձնակատարը պետք է նաև բացատրություն պահանջի Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանից՝ ադրբեջանցիների արտաքսման վերաբերյալ իր հայտարարության համար, այցելի Հայաստան՝ ուսումնասիրելու ադրբեջանական ժողովրդի կրոնական և մշակութային ժառանգության վիճակը և հայ հասարակության մեջ ադրբեջանցիների նկատմամբ էթնիկ ատելության փաստերը հետաքննելու համար»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

08 Апреля 2025 - 12:48
Высказывания верховного комиссара Совета Европы по правам человека Майкла О’Флаэрти, озвученные им в ответ на вопросы армянских депутатов в Парламентской ассамблее Совета Европы, показывают, что он совершенно не осведомлён о сути обсуждаемых вопросов.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в комментарии Общины Западного Азербайджана.
«Майкл О’Флаэрти говорит о возвращении армян в Азербайджан, но обходит вниманием вопрос возвращения западных азербайджанцев на свои исконные земли в Армении. В связи с этим мы призываем верховного комиссара не становиться заложником политики двойных стандартов, глубоко укоренившейся в ряде западных институтов.
Кроме того, верховный комиссар не должен делать заявления, поощряющие безнаказанность в связи с продолжающимся в Баку судебным процессом. Напротив, он должен призвать власти Армении привлечь к ответственности военных преступников, находящихся на её территории, включая виновников трагедии в Агдабане, со дня совершения которой сегодня исполняется 33 года. Верховный комиссар также должен потребовать объяснений у первого президента Армении Левона Тер-Петросяна за его заявление касательно изгнания азербайджанцев, посетить Армению для исследования состояния религиозного и культурного наследия азербайджанского народа и расследования фактов этнической ненависти к азербайджанцам в армянском обществе», — говорится в комментарии.