• ԱԱՀ-ն՝ արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի համար միջազգային աջակցություն ստանալու մասին
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը (ԱԱՀ) երախտագիտություն է հայտնել Չմիավորման շարժման խորհրդարանական ցանցին և այն ղեկավարող Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսին՝ արդար դիրքորոշման համար:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է ԱԱՀ-ի հայտարարության մեջ։
«Հերթական հաջողությունն է ձեռք բերվել արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի համար միջազգային աջակցություն ստանալու հարցում: 2025 թվականի ապրիլի 6-ին Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում Չմիավորման շարժման խորհրդարանական ցանցի IV համաժողովում ընդունված հռչակագրում աջակցություն է հայտնվել համայնքի ջանքերին՝ ուղղված իրենց հայրենի հողեր խաղաղ, անվտանգ և արժանապատիվ վերադառնալուն»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Նաև ընդգծվում է, որ Չմիավորման շարժման խորհրդարանական ցանցի որոշումը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս այս կազմակերպության, ներառյալ՝ նրա Խորհրդարանական ցանցի հավատարմությունը Բանդունգի սկզբունքներին։

• ОЗА о получении международной поддержки права на возвращение западных азербайджанцев
Община Западного Азербайджана (ОЗА) выразила благодарность Парламентской сети Движения неприсоединения и возглавляющему ее Милли Меджлису Азербайджана за справедливую позицию.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в заявлении ОЗА.
«Достигнут очередной успех в получении международной поддержки права на возвращение западных азербайджанцев. В декларации, принятой 6 апреля 2025 года на IV конференции Парламентской сети ДН в столице Узбекистана Ташкенте, выражена поддержка усилиям Общины по мирному, безопасному и достойному возвращению на родные земли», — говорится в заявлении.
В заявлении также подчеркнуто, что решение Парламентской сети ДН еще раз демонстрирует приверженность Движения, включая его Парламентскую сеть, Бандунгским принципам и признание возвращения в Западный Азербайджан как вопроса, служащего международному миру и справедливости.