10 Մարտի 2025 - 09:38
Աղդամում կկառուցվի 19-րդ դարի ադրբեջանական գրականության ռեալիզմի նշանավոր ներկայացուցիչներից մեկի՝ Գասիմ-բեյ Զաքիրի տուն-թանգարանը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարվել է «Գասիմ-բեյ Զաքիր, Ղարաբաղի գրականությունը և սոցիալական միջավայրը» թեմայով գիտաժողովում։
Միջոցառմանը մասնակցել են Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Իսա Հաբիբբեյլին, Միլլի Մեջլիսի անդամ Բախտիյար Ալիևը, ԱՀ ԳԱԱ ձեռագրերի ինստիտուտի տնօրեն Թեյմուր Քարիմլին, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռագուֆ Քարիմովը, ով զբաղվում է Գասիմ-բեյ Զաքիրի ժառանգության ուսումնասիրությամբ և ժողովրդական բանաստեղծ Սաբիր Ռուստամխանլըն:
Միջոցառմանը, որը անցկացվել է Աղդամի Մուղամի կենտրոնում, ընդգծվել է Գասիմ-բեյ Զաքիրի գրական ժառանգության կարևորությունը ադրբեջանական ժողովրդի համար՝ ինչպես մշակութային, այնպես էլ լեզվական առումներով:

• В Агдаме будет построен дом-музей знаменитого поэта Гасым-бека Закира
В Агдаме будет построен дом-музей Гасым-бека Закира - одного из видных представителей реализма в азербайджанской литературе XIX века.
Как передает Armenia.Az, об этом было заявлено на научной конференции «Гасым-бек Закир, литература и общественная среда Карабаха».
В конференции приняли участие президент Национальной академии наук Азербайджана Иса Габиббейли, депутат Милли Меджлиса Бахтияр Алиев, директор Института рукописей НАНА Теймур Керимли, доктор филологических наук, профессор, исследователь наследия Гасым-бека Закира Рагуф Керимов и народный поэт Сабир Рустамханлы.
На мероприятии, проходившем в Агдамском центре мугама, была подчеркнута значимость литературного наследия Гасым-бека Закира для азербайджанского народа как в культурном, так и в лингвистическом плане.
Было отмечено, что в селе Хындырыстан планируется построить дом-музей писателя. Строительство музея начнется в ближайшее время.