• Անկարայում կայացել է երեկո՝ նվիրված Նիզամի Գյանջևիի ժառանգությանը
Անկարայում Azaflı Սոցիալական աջակցության և մշակույթի ադրբեջանական ընկերության և Թյուրքական աշխարհի մշակույթի կենտրոնի նախաձեռնությամբ կայացել է երեկո՝ նվիրված ադրբեջանցի հանճարեղ բանաստեղծ և մտածող Նիզամի Գյանջևիի ժառանգությանը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, համաշխարհային գրականության կարկառուն ներկայացուցչի աշխատանքի մասին զեկույցով հանդես է եկել Ադրբեջանի ԳԱԱ գրականության ինստիտուտի դոցենտ Թահմինա Բադալովան։
«Նիզամի Գյանջևին իմաստության գանձարան է, որը խոր արմատներ է գցել բազմաթիվ սերունդների գիտակցության մեջ: «Ադրբեջանի մեծ զավակի ժառանգությունը պատկանում է ողջ մարդկությանը», - ասել է ԱՀ ԳԱԱ-ի դոցենտը:
Նա նշել է, որ Նիզամիի ստեղծագործություններում «թուրք» բառը խորհրդանշում է ոչ միայն ազգային ինքնությունը, այլև մաքրությունն ու գեղեցկությունը։
«Պատահական չէ, որ խոսքի մեծ վարպետի ստեղծագործությունների առաջին թարգմանությունները կատարվել են հենց թյուրքական լեզուներով»,- հայտարարել է նիզամիագետը։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ Գյանջայում մեծ բանաստեղծի դամբարանում վերականգնողական աշխատանքներ են իրականացվել։
Միջոցառմանը մասնակցել են գրականագետներ, մեծ Նիզամիի ստեղծագործության երկրպագուներ, եղբայրական երկրի հասարակության ներկայացուցիչներ։

18 Января 2025 - 12:42
В Анкаре по инициативе азербайджанского Общества социальной поддержки и культуры Azaflı и Центра культуры тюркского мира состоялся вечер на тему наследия гениального азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, с докладом на тему творчества выдающегося представителя мировой литературы выступила доцент Института литературы Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА) Тахмина Бадалова.
«Низами Гянджеви - кладезь мудрости, пустившей глубокие корни в сознании многих поколений. Наследие великого сына Азербайджана принадлежит всему человечеству» - сказала доцент НАНА.
Она отметила, что слово «турок» в творчестве Низами символизировало не просто национальную принадлежность, но и чистоту и красоту.
«Вовсе не случайно, что первые переводы произведений великого мастера слова были сделаны именно на тюркские языки», - констатировала низамивед.
Она привлекла внимание к тому факту, что по поручению президента Азербайджана Ильхама Алиева в Гяндже были проведены реставрационные работы в мавзолее великого поэта.
В мероприятии приняли участие литературоведы, почитатели творчества великого Низами, представители общественности братской страны.