19 Դեկտեմբերի 2024 - 13:19
CBC միջազգային հեռուստաընկերության՝ «Թուրքական թամգաները Ադրբեջանի տարածքում» վավերագրական ֆիլմը հաղթող է ճանավել՝ «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում՝ 2024 «Մետաքսի ճանապարհ» միջազգային կինոփառատոնում, որն անցկացվել է՝ Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջություն նախարարության կինոյի գլխավոր տնօրինության աջակցությամբ։
Ըստ AZERTAC-ի՝ ֆիլմը նկարահանվել է Ադրբեջանի առաջին միջազգային հեռուստաալիքի՝ CBC-ի կողմից՝ «Չուսումնասիրված Ադրբեջան» նախագծի շրջանակներում, որը նվիրված է՝ երկրի մշակութային և պատմական ժառանգության ուսումնասիրությանը և հանրահռչակմանը։
Ֆիլմը պատմում է Ադրբեջանի եզակի արտեֆակտների՝ թուրքական թամգաների մասին, որոնք ցեղային պատկանելության հնագույն խորհրդանիշներն են և թուրքական ժողովուրդների պատմության կարևոր արտացոլումը։ Ադրբեջանի ողջ տարածքում տարածված այս նշանները պահպանում են՝ պատմության մեջ իրենց հետքը թողած սերունդների մասին հիշողությունը։ Թամգաները կարելի է գտնել պատմական հուշարձանների վրա, ինչպիսիք են քարավանատները, դամբարանները, ինչպես նաև գերեզմանների և ժայռեր վրա:
«Թուրքական թամգաները Ադրբեջանի տարածքում» պարզապես վավերագրական ֆիլմ չէ, այն հարգանքի տուրք է՝ մեր նախնիների մեծությանը։ Միջազգային կինոփառատոնում հաղթանակը հաստատում է՝ Ադրբեջանի մշակութային ժառանգության նշանակությունը և նրա տեղը թուրքական ժողովուրդների պատմության մեջ, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում երկրի մշակութային արժեքների պահպանման և հանրահռչակման կարևորությունը։

• Фильм телеканала CBC стал победителем международного кинофестиваля
Документальный фильм международной телекомпании CBC «Тюркские тамги на территории Азербайджана» стал победителем в номинации «Лучший документальный фильм» на международном кинофестивале International Silk Road Film Festival 2024, проводимом при поддержке Главного управления кино Министерства культуры и туризма Турции.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, картина была снята первым международным телеканалом Азербайджана CBC в рамках проекта «Неизведанный Азербайджан», который посвящен изучению и популяризации культурного и исторического наследия страны.
Кинолента рассказывает об уникальных артефактах Азербайджана - тюркских тамгах, которые являются древними символами родовой принадлежности и важным отражением истории тюркских народов. Эти знаки, распространенные по всей территории Азербайджана, сохраняют память о поколениях, оставивших свой след в истории. Тамги можно встретить на исторических памятниках, таких как караван-сараи, мавзолеи, а также на кладбищах и скалах.
«Тюркские тамги на территории Азербайджана» - не просто документальный фильм, это дань уважения величию предков. Победа на международном кинофестивале подтверждает значимость культурного наследия Азербайджана и его место в истории тюркских народов, а также важность сохранения и популяризации культурных ценностей страны на международной арене.