07 Դեկտեմբերի 2024 - 10:26
Մի քանի օր առաջ մտավոր սեփականության գործակալությունը հայտարարել է՝ BehrooZ Abshar YouTube ալիքից «Յար գելդի» երգը ներկայացնող տեսահոլովակի հեռացման մասին, որը ժամանակին կատարել է Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ Շովքեթ Ալեքբերովան, (երաժշտությունը՝ Ադիլ Գերայի, խոսքերը՝ Ալի Քերիմիի) որպես հայկական երաժշտության օրինակ։
Գործակալությունը հայտնում է նաև, որ հետաքննության ընթացքում BehrooZ Abshar YouTube ալիքում ներկայացվել են ևս մի քանի երգեր՝ որպես հայկական երաժշտության նմուշներ: «Թոհվե» Շովքեթ Ալեքբերովայի կատարմամբ՝ «ռեկվիզիտով» «Հայկական երաժշտություն, կովկասյան (թուրքերեն) Երաժշտություն 10. Շովքեթ Ալեքբերովա «Գեթմե, ամանդըր»՝ «ռեկվիզիտով» հայկական երաժշտություն, Կովկասյան (թուրքերեն) Երաժշտություն 11. Շովքեթ Ալեքբերովա Երաժշտություն 13., «Յավաշ, յավաշ» երգը՝ «ռեկվիզիտով» հայկական երաժշտություն, կովկասյան (թուրքերեն) Երաժշտություն 12 Շովքեթ Ալեքբերովա և «Բայրամ շամլարը»՝ (ռեկվիզիտով) հայկական երաժշտություն, կովկասյան (թուրքերեն) երաժշտություն 13 Շովքեթ Ալեքբերովա:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Մտավոր սեփականության գործակալության տրամադրած տեղեկատվության մեջ։
Նշվում է, որ «Թոհվե» երգի երաժշտությունը պատկանում է Ֆիրանգիզ Բաբաևային, իսկ տեքստը՝ Բաբա Վեզիրօղլուին։ Երգը ձայնագրվել է 1980 թվականի մայիսի 30-ին Ադիլ Բագիրովի ղեկավարությամբ՝ Շ.Ալեքբերովայի կատարմամբ՝ Խաթիրա ժողովրդական գործիքների համույթի նվագակցությամբ։ Ժամանակը՝ 3 րոպե 14 վայրկյան։ Ձայնագրությունը պահվում է AzTV-ի «Ոսկե ֆոնդում»՝ 3226-S ծածկագրով։
Կոմպոզիտոր Հաջի Խանմամեդովի հեղինակած «Գեթմե ամանդըր» երգի բառերը պատկանում են Աշուղ Ալեսքերին: Ալեքբերովայի կատարմամբ այս երգը ձայնագրվել է 1971 թվականի դեկտեմբերի 13-ին՝ Ահսան Դադաշևի ղեկավարությամբ՝ Ժողովրդական գործիքների համույթի նվագակցությամբ։ Ժամանակը՝ 3 րոպե 19 վայրկյան։ Ձայնագրությունը պահվում է AzTV-ի «Ոսկե ֆոնդում»՝ 41986 ծածկագրով:
«Եվս մեկ անգամ հիշեցնում ենք, որ YouTube-ում երգչուհի Շ. Ալեքբերովայի սեփականության իրավունքի կառավարումն իրականացնում է՝ Բաքվում գործող «Միկպրո» ԲԲԸ-ն։ «Միկպրո» ԲԲԸ-ի մասնակցությամբ Մտավոր սեփականության գործակալության գործողությունների արդյունքում՝ «BehrooZ Abshar» YouTube ալիքից հեռացվել են վերոնշյալ 4 տեսանյութերը, որոնք հանգեցրել են Շ. Ալեքբերովայի՝ որպես կատարողի իրավունքների խախտմանը։ Այսպիսով, YouTube-ի ղեկավարությունը հաստատել է Շ. Ալեքբերովայի՝ որպես կատարողի իրավունքների խախտումը, և նրա խախտված իրավունքները վերականգնվել են,- հայտնել են գործակալությունում։