27 Նոյեմբերի 2024 - 12:37
Ադրբեջանում Եվրամիության ներկայացուցչությունը՝ Եվրոպական Միության անդամ երկրների դեսպանատների հետ համատեղ կազմակերպել է՝ Եվրոպայի ժողովուրդների ազգային հագուստի առաջին ցուցահանդեսը՝ Մշակութային ժառանգության FantazEU-ի V փառատոնի շրջանակներում։
Ըստ AZERTAC-ի, ցուցահանդեսի նպատակն է՝ ադրբեջանցի հանդիսատեսին ծանոթացնել եվրոպական ժողովուրդների համար ավանդական հագուստին, որը մեզ հասել է դարերի ընթացքում։
Ցուցահանդեսի շրջանակներում՝ Բուլղարիայի, Չեխիայի, Գերմանիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի և Սլովակիայի դեսպանությունները ներկայացրել են՝ պատմական տարբեր դարաշրջաններին բնորոշ սովորույթներ և ավանդույթներ, ազգային հագուստներ, որոնք արտացոլում են ԵՄ երկրների բազմազանությունն ու մշակութային յուրահատկությունը։
Ադրբեջանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Միխալկոն միջոցառման ժամանակ ասել է. «Ազգային հագուստը ժողովրդի պատմության արտացոլումն է։ Այն ձևավորվում է սոցիալական, մշակութային, պատմական և բնաշխարհագրական գործոնների ազդեցության ներքո։ Այդ իսկ պատճառով ազգային հագուստը դառնում է տարբեր երկրների մշակույթն ուսումնասիրելու ռեսուրս։ Հուսով ենք, որ ցուցահանդեսը կօգնի ադրբեջանցի այցելուներին՝ ավելին իմանալ ԵՄ անդամ երկրների ազգային մշակույթի և բանահյուսության մասին»:

27 Ноября 2024 - 11:58
Представительство Европейского Союза в Азербайджане совместно с посольствами стран-членов Европейского Союза в рамках V Фестиваля культурного наследия FantazEU организовали первую выставку национальной одежды народов Европы.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, цель выставки – ознакомить азербайджанскую аудиторию с традиционном для европейских народов одеждой, дошедшей до нас через века.
В рамках выставки посольства Болгарии, Чехии, Германии, Латвии, Литвы, Польши, Румынии и Словакии представили обычаи и традиции, свойственные различным историческим эпохам, национальную одежду, отражающую многообразие и культурную уникальность стран ЕС.
Посол ЕС в Азербайджане Петер Михалко сказал на мероприятии: «Национальная одежда является отражением истории народа. Она формируется под влиянием социальных, культурных, исторических и природно-географических факторов. Именно поэтому национальная одежда становится ресурсом для изучения культуры разных стран. Мы надеемся, что выставка поможет азербайджанским посетителям больше узнать о национальной культуре и фольклоре стран-членов ЕС».