• Հայերը յուրացրել են «Ղարաբաղը».
Հայաստանում յուրացրել են հերթական հայտնի ադրբեջանցի կոմպոզիտորի՝ Բահրամ Նասիրովի ստեղծագործությունը՝ «Ղարաբաղը»։
Այս մասին հայտնել են Մտավոր սեփականության գործակալությունից՝ ի պատասխան Report-ի հարցման։
Այսպես, հայ կատարող Գոռ Եփրեմյանը Youtube հարթակում տեղադրել է «Սիրուն ջան» երգը, որը Բահրամ Նասիրովի Ադրբեջանում և թյուրքական աշխարհի մի շարք երկրներում հայտնի «Ղարաբաղ» երաժշտական ստեղծագործության ակնհայտ պլագիատն է։
Ըստ տեղեկատվության՝ յուրացման փաստը հետաքննել և հաստատել են Ադրբեջանի գործակալության փորձագետները, կոմպոզիտորներ և ժողովրդական արտիստներ Ֆաիգ Սուջադդինովը և Էլդար Մանսուրովը։
«Ղարաբաղ» երաժշտական ստեղծագործության երաժշտության և տեքստի հեղինակը Բահրամ Նասիբովն է, այն առաջին անգամ կատարել է Արիֆ Բաբաևը 1972-ին: Սա Բահրամ Նասիբովի ամենահայտնի գործերից է։ 1972 թվականի հունիսի 2-ին կոմպոզիցիան գրանցվել է ԱՀ Հեղինակային իրավունքի համամիութենական գործակալության մասնաճյուղում (այժմ՝ Ադրբեջանի մտավոր սեփականության գործակալություն)»,- ընդգծել են գործակալությունը։

09 Июля 2024 - 10:06
В Армении присвоили произведение очередного известного азербайджанского композитора – Бахрама Насирова «Карабах».
Об этом в ответ на запрос Report сообщили в Агентстве интеллектуальной собственности.
Так, армянский исполнитель Гор Епремян разместил на платформе Youtube песню под названием «Sirun jan», которая является очевидным плагиатом известного всем в Азербайджане и ряде стран тюркского мира музыкального произведения Бахрама Насирова «Карабах».
Согласно информации, факт присвоения расследовали и подтвердили эксперты агентства, композиторы и народные артисты Азербайджана Фаиг Суджаддинов и Эльдар Мансуров.
«Автором музыки и текста музыкального произведения «Карабах» является Бахрам Насибов, она впервые была исполнена Арифом Бабаевым в 1972 году. Это одно из самых известных произведений Бахрама Насибова. 2 июня 1972 года композиция зарегистрирована в отделении Всесоюзного агентства по авторским правам в Азербайджанской Республике (ныне Агентство интеллектуальной собственности Азербайджана)», — подчеркнули в агентстве.