16 Հունվարի 2026 - 16:07
«ՄԱԿ-ի Ժնևյան գրասենյակում ՝ Համաշխարհային քաղաքային ֆորումի 13-րդ նստաշրջանին նվիրված ճեպազրույցի ժամանակ, մենք հանդիպեցինք հավատարմագրված մոտ 100 դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների հետ»։
Ըստ APA-ի, այս մասին X-ի իր էջում գրել է Ադրբեջանի Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը։
«Մենք ընդգծեցինք, որ WUF13Azerbaijan-ը կդառնա գլոբալ հարթակ համատեղ որոշումների կայացման համար՝ կառավարությունների, քաղաքների, միջազգային կազմակերպությունների, մասնավոր հատվածի, ակադեմիական շրջանակների և քաղաքացիական հասարակության մասնակցությամբ։ Պատմության մեջ առաջին անգամ Համաշխարհային քաղաքային ֆորումի շրջանակներում կանցկացվի Առաջնորդների գագաթնաժողով։ Սա արտացոլում է մեր դիրքորոշումը, որ բնակարանաշինության և քաղաքային զարգացման հարցերը պահանջում են բարձրագույն քաղաքական մակարդակով առաջնորդություն։ Մենք հրավիրում ենք բոլոր երկրներին և միջազգային գործընկերներին ակտիվորեն մասնակցել WUF13-ին և անհամբեր սպասում ենք Բաքվում պատվիրակություններին ողջունելու հնարավորությանը», - նշել է նա։

16 Января 2026 - 14:10
«В Женевском офисе ООН, на брифинге, посвященном 13-й сессии Всемирного форума городов, мы встретились с представителями около 100 аккредитованных дипломатических миссий».
Как передает AПA, об этом на своей странице в «X» сообщил председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев.
«Мы подчеркнули, что «WUF13Azerbaijan» станет глобальной платформой для совместного выработки решений при участии правительств, городов, международных организаций, частного сектора, академических кругов и гражданского общества. В рамках Всемирного форума городов впервые в истории будет проведён саммит лидеров. Это отражает нашу позицию о том, что вопросы развития жилищного строительства и урбанистики требуют лидерства на самом высоком политическом уровне. Мы приглашаем все страны и международных партнёров активно участвовать в WUF13 и с нетерпением ждём возможности приветствовать делегации в Баку», — отметил он.