• Հայ դահուկորդը տուգանվել է «Ադրբեջան» գրությունը ծածկելու համար
Դահուկասպորտի և սնոուբորդի միջազգային ֆեդերացիան (FIS) կարգապահական պատժամիջոցներ է կիրառել հայ մարզիկ Միքայել Միքայելյանի նկատմամբ Tour de Ski բազմօրյա մրցաշարի ընթացքում։ Տուգանքի պատճառը դարձել է այն, որ դահուկորդը կպչուն ժապավենով ծածկել է իր մրցումային հագուստի վրա գտնվող «Ադրբեջան» գրությունը, որը հանդիսանում է մրցաշարի պաշտոնական հովանավորի բրենդը։
Ինչպես գրում է «Sputnik Արմենիա»-ն, FIS-ը չի հրապարակել դրամական տուգանքի չափը։ Ինքը՝ Միքայելյանը, նույնպես հրաժարվել է մեկնաբանել իր քայլի շարժառիթները։
Միջադեպը տեղի է ունեցել մրցաշարի փուլերից մեկի ժամանակ՝ Իտալիայի Տոբլախ քաղաքում։ Tour de Ski-ի ընթացքում Ադրբեջանի հովանավորական խորհրդանիշը՝ լոգոտիպերը տեղադրված էին ոչ միայն մարզիկների հանդերձանքի վրա, այլև մրցուղու երկայնքով տեղակայված բազմաթիվ գովազդային վահանակների վրա։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա մայիսին FIS-ը հինգ տարվա հովանավորական պայմանագիր է կնքել Ադրբեջանի Պետական զբոսաշրջության գործակալության հետ։

• Армянский лыжник оштрафован за то, что заклеил надпись «Азербайджан»
Лыжник Микаэл Микаэлян оштрафован Международной федерацией лыжного спорта и сноуборда (FIS) за то, что залепил скотчем надпись «Азербайджан» (спонсирует турнир) на костюме во время соревнований Tour de Ski.
Как передает Sputnik Армения, сумма штрафа не уточняется. А спортсмен не стал объяснять свой поступок.
Инцидент произошел в итальянском Тоблахе на одной из гонок. Помимо рекламы Азербайджана на лыжных костюмах, на Tour de Ski были вывешаны большие рекламные щиты с названием страны.
Отметим, что в мае прошлого года FIS подписала спонсорское соглашение с Государственным агентством по туризму Азербайджана сроком на 5 лет.