18 Նոյեմբերի 2025 - 11:03
Ադրբեջանն ու Վրաստանը մոբիլիզացրել են բոլոր հնարավորությունները՝ թուրքական ինքնաթիռի վթարից հետո օգնություն ցուցաբերելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով թուրքական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը՝ կառավարության նիստից հետո ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում։
«Հարևան երկրները համագործակցել են ինքնաթիռի վթարի հետ կապված բոլոր հարցերում։ Կարճ ժամանակում հայտնաբերվել են զոհերի մարմինները և ինքնաթիռի «սև արկղը»», - ասել է նա։
Էրդողանը հավելել է, որ միջադեպի պատճառը կպարզվի ինքնաթիռի ինքնագիր սարքի ստուգումից հետո։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 11-ին Վրաստանում վթարի է ենթարկվել Ադրբեջանից Թուրքիա ուղևորվող C-130 ինքնաթիռը։ Ինքնաթիռում գտնվող բոլոր 20 զինծառայողները զոհվել են։

• Эрдоган: После катастрофы с самолетом, Азербайджан и Грузия объединили свои усилия для оказания всесторонней поддержки
18 Ноября 2025 - 09:03
Азербайджан и Грузия мобилизовали все возможности для оказания помощи после крушения турецкого самолета.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на турецкие СМИ, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в обращении к народу после заседания Кабинета министров.
«Соседние страны сотрудничали по всем вопросам, связанным с крушением самолета. В краткие сроки были найдены тела погибших и «черный ящик» воздушного судна», - сказал он.
Эрдоган добавил, что причина инцидента будет установлена после проверки бортового самописца.
Напомним, что 11 ноября самолет C-130, направлявшийся в Турцию из Азербайджана, потерпел крушение на территории Грузии. Находившиеся на его борту 20 военнослужащих погибли.