• Պապուաշվիլի. Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերումից հետո պետք է առաջ նայել
14 Նոյեմբերի 2025 - 16:15
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերումից հետո պետք է առաջ նայել և մտածել տարածաշրջանը որպես ընդհանուր տարածք զարգացնելու մասին»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վրացական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին, խոսելով՝ այցով Վրաստանում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ այսօրվա հանդիպմանը քննարկվելիք թեմաների մասին։
Պապուաշվիլիի խոսքով՝ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը ճիշտ քաղաքականություն են վարում, քանի որ ձգտում են համագործակցել բոլոր ուղղությունների և գործընկերների հետ՝ իրենց ժողովուրդների բարօրության համար։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքումից հետո: մենք պետք է առաջ նայենք և մտածենք տարածաշրջանը որպես ընդհանուր տարածք զարգացնելու մասին։ Մենք բոլորս պետք է ամրապնդենք միմյանց այն գործում, որը կարևոր է յուրաքանչյուր երկրի համար։ Սա վերաբերում է ինքնիշխանության ամրապնդմանը և բնակչության բարեկեցության բարելավմանը։ Այս առումով մենք տեսնում ենք, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը ճիշտ քաղաքականություն են վարում՝ ձգտելով համագործակցել բոլոր նրանց հետ, ովքեր աշխատում են իրենց ժողովրդի բարօրության համար։ Նրանք չեն գործում այնպես, ինչպես արտաքին վերահսկողության տակ գտնվող մեր արմատական ընդդիմությունը, որը կարծում է, որ այլ տարբերակ չկա, քան սպասել Բրյուսելից հրահանգների։ Հետևաբար, մենք կքննարկենք նաև այս հարցերը՝ ինչպես են նրանք գնահատում տարածաշրջանում առկա դինամիկան և ինչպիսի ընդհանուր ծրագրեր ունենք», - ասել է Շալվա Պապուաշվիլին։

• Папуашвили: После достижения мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией нужно смотреть вперёд
14 Ноября 2025 - 14:46
«После достижения мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном нужно смотреть вперёд и думать о развитии региона как общего пространства».
Как передает Armenia.Az со ссылкой на грузинские СМИ, об этом заявил председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили, говоря о темах, которые планируется обсудить на сегодняшней встрече с министром иностранных дел Армении, находящимся с визитом в Грузии.
По словам Папуашвили, и Армения, и Азербайджан проводят правильную политику в том смысле, что стремятся сотрудничать со всеми направлениями и партнёрами ради блага своих народов.
«После достижения мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном нужно смотреть вперёд и думать о развитии региона как общего пространства. Мы все должны укреплять друг друга в деле, которое важно для каждой страны. Речь идёт об укреплении суверенитета и повышении благосостояния населения. В этом плане мы видим, что и Армения, и Азербайджан проводят правильную политику, стремясь сотрудничать со всеми, кто работает на благо их народа. Они не действуют так, как наша управляемая извне радикальная оппозиция, которая считает, что нельзя смотреть никуда, кроме как ждать указаний из Брюсселя. Поэтому мы поговорим и об этих вопросах — как они оценивают текущую динамику в регионе и какие общие планы у нас есть», — заявил Шалва Папуашвили.