• Բաքվում կկայանա ԹՓԿ անդամ երկրների ՈԿԿ-ների համերաշխության ֆորումը
Բաքվում կկայանա Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՓԿ) անդամ երկրների ոչ կառավարական կազմակերպությունների (ՈԿԿ) համերաշխության առաջին ֆորումը։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ՈԿԿ-ներին պետական աջակցության գործակալությանը։
Ֆորումի շրջանակներում, որը տեղի կունենա նոյեմբերի 23-ից 26-ը, կկազմակերպվեն «Զանգեզուրի միջանցք. թյուրքական երկրները միավորող կամուրջ» և «Թյուրքական աշխարհում առաջինը հանդիսացող WUF13 տանող ճանապարհին» խորագրերով պանելային քննարկումներ։
Միջոցառմանը կմասնակցեն մոտ 300 ՈԿԿ-ների ներկայացուցիչներ Ադրբեջանից, Թուրքիայից, Ուզբեկստանից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Թուրքմենստանից, Հունգարիայից և Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունից։
Միջոցառման շրջանակներում կկազմակերպվի նաև Ադրբեջանի և Ղազախստանի ՈԿԿ-ների առաջին համագործակցության ֆորումը։

14 Ноября 2025 - 09:44
В Баку впервые пройдет Форум солидарности неправительственных организаций стран-членов Организации тюркских государств (ОТГ).
Об этом сообщает Report со ссылкой на Агентство государственной поддержки неправительственных организаций.
В рамках форума, который продлится с 23 по 26 ноября, будут организованы панельные дискуссии «Зангезурский коридор: мост, объединяющий тюркские страны», «На пути к WUF13 - первый в тюркском мире».
В мероприятии примут участие около 300 представителей НПО из Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Туркменистана, Венгрии и Турецкой Республики Северного Кипра.
В рамках мероприятия также будет организован I Форум сотрудничества НПО Азербайджана и Казахстана.
После Баку форум продолжит свою работу в Нахчыванской Автономной Республике, где также ожидается учреждение Платформы НПО восьми стран-членов ОТГ.
Отметим, что в апреле 2025 года в Баку также была учреждена платформа НПО Глобального Юга с участием институтов гражданского общества из регионов, охватывающих 2/3 мира.