10 Նոյեմբերի 2025 - 11:52
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն հայտարարել է Անկարայի պատրաստակամության մասին՝ եռակողմ հանդիպում անցկացնելու Ադրբեջանի և Հայաստանի տրանսպորտի նախարարների հետ։
Ըստ APA-ի՝ նա նշել է, որ նախաձեռնությունը կախված է Բաքվի դիրքորոշումից։
«Մենք հաճախակի հանդիպում ենք Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևի հետ։ Մենք նաև շփվել ենք Հայաստանի տրանսպորտի նախարարի հետ։ Եռակողմ հանդիպման անցկկացումը հնարավոր է միայն Ադրբեջանի համաձայնությամբ։ Եթե այդ համաձայնությունը լինի, մենք լիովին պատրաստ ենք», - նշել է Ուրալօղլուն։
Նախարարը հավելել է, որ Զանգեզուրի միջանցքի բացման նախապատրաստական աշխատանքները ընթանում են բարձր մակարդակով, և որ Ադրբեջանի հետ բավականաչափ համակարգված աշխատանք է իրականացվել. «Մենք նախապես պլանավորել ենք, թե ինչ պետք է արվի խաղաղության գործընթացի լիարժեք ավարտից հետո։ Բոլոր անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքները կատարվել են։ Անցյալում մենք բազմաթիվ համատեղ նախագծեր ենք իրականացրել, ուստի անհրաժեշտություն չկա դրանք նորից սկսելու»։

10 Ноября 2025 - 11:52
Министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадир Уралоглу заявил о готовности Анкары к проведению трёхсторонней встречи с участием министров транспорта Азербайджана и Армении.
Как сообщает АПА, по его словам, инициатива зависит от позиции Баку.
«Мы часто встречаемся с министром цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашадом Набиевым. У нас были контакты и с министром транспорта Армении. Проведение трёхсторонней встречи возможно только с согласия Азербайджана. Если оно будет получено, мы полностью готовы», — отметил Уралоглу.
Министр добавил, что подготовка к открытию Зангезурского коридора ведётся на высоком уровне, и с Азербайджаном проведена достаточно скоординированная работа: «Мы заранее спланировали то, что необходимо будет сделать после полного завершения мирного процесса. Все необходимые приготовления выполнены. В прошлом мы реализовали немало совместных проектов, поэтому начинать их заново не понадобится».