08 Նոյեմբերի 2025 - 08:00
44-օրյա Հայրենական պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակը խորհրդանշող՝ «Ղարաբաղը հանգույցներում» սոցիալական նախագծի շրջանակներում գործված «Չելեբի» ղարաբաղյան գորգը հանձնվել է Ադրբեջանի ազգային գորգերի թանգարանի Շուշայի մասնաճյուղ։
Թանգարանից AZERTAC-ին հայտնել են, որ «Ղարաբաղը հանգույցներում» նախագիծը խորհրդանշում է՝ Հայրենական պատերազմում տարած Հաղթանակում յուրաքանչյուր ադրբեջանցու քրտնաջան աշխատանքը, միասնությունը և հավասարությունը։
Գորգի հաստոցը, որը այցելուներին կցուցադրվի որպես ցուցանմուշ Շուշայի թանգարանում, 44 օրվա ընթացքում հատուկ մեքենայով տեղափոխվել է երկրի տարբեր շրջաններ և օղակ առ օղակ հյուսվել է հազարավոր մարդկանց մասնակցությամբ։ Առաջին օղակները պատրաստվել են պատերազմի վետերանների կողմից, իսկ վերջինները կապվել են Շուշայում 44 օր անց։ Մեր Հաղթանակի խորհրդանիշ Խարըբյուլբյուլը պատկերող գորգի բացումը տեղի ունեցավ նահատակների ընտանիքների մասնակցությամբ։
«Ադրբեջանի լրագրողների ցանց» հասարակական միավորման կողմից նախաձեռնված և «Թեմիզ Շեհեր» ԲԲԸ-ի կողմից՝ Մշակույթի նախարարության և «Ազերխալչա» ԲԲԸ-ի աջակցությամբ կազմակերպված նախագծի շրջանակներում՝ միաժամանակ նկարահանվել է «Ղարաբաղը հանգույցներում» վավերագրական ֆիլմը, որը արտացոլում է գորգագործության գործընթացը սկզբից մինչև վերջ։

• Шушинскому музею передали сотканный тысячами людей ковер «Челеби»
Карабахский ковер «Челеби», сотканный в рамках социального проекта «Карабах в узелках», символизирующего победу Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне, накануне 5-й годовщины Победы был передан Шушинскому филиалу Азербайджанского национального музея ковра.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в музее, проект «Карабах в узелках» символизирует упорный труд, единство и равенство каждого азербайджанца в Победе, одержанной в Отечественной войне.
Станок ковра, который будет представлен посетителям музея в Шуше в качестве экспоната, перевозился в различные регионы нашей страны на специальном автомобиле в течение 44 дней и был соткан петля за петлей с участием тысяч людей. Первые петли были сделаны участниками войны, а последние были завязаны в Шуше спустя 44 дня. Раскрой ковра, на котором изображен Харыбюльбюль - символ нашей Победы, прошел с участием семей шехидов.
В рамках проекта, инициированного Общественным объединением «Сеть журналистов Азербайджана», организованного ОАО «Темиз шехер» при поддержке Министерства культуры и ОАО «Азерхалча», параллельно был снят документальный фильм «Карабах в узелках», в котором отражен процесс плетения ковра от начала до конца.
Отметим, что сотканный в рамках проекта карабахский ковер «Челеби» стал первым, изготовленным здесь после освобождения города Шуша от оккупации.