07 Նոյեմբերի 2025 - 00:40
«Չնայած զգալի խոչընդոտներին և անորոշություններին, Ադրբեջանը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ, անցկացրեց ամենահաջող COP-ներից մեկը՝ վճռականորեն իրականացնելով այս գործընթացը»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի խորհրդարանի մամուլի ծառայությանը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան՝ Բրազիլիայի Բելեմ քաղաքում անզկազվող՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի կոնֆերանսի (COP30) 30-րդ նստաշրջանի առաջնորդների գագաթնաժողովում իր ելույթում։
Նրա խոսքով՝ COP29-ում Ադրբեջանին հաջողվել է լուծել կողմերի միջև եղած տարաձայնությունները և պատմական կոնսենսուսի հասնել այն հարցերի շուրջ, որոնք չէին կարող լուծվել նախորդ բանակցություններում։
Գաֆարովան նաև նշել է, որ COP29-ի Ադրբեջանում անցկացումը հստակ ապացույց է այն բանի, որ նույնիսկ աշխարհաքաղաքական լարվածության, անվստահության և տնտեսական անորոշության պայմաններում պետությունները կարող են միավորվել ընդհանուր նպատակների համար։

07 Ноября 2025 - 15:40
«Несмотря на большие препятствия и неопределённости, Азербайджан под руководством президента Ильхама Алиева провёл одну из самых успешных COP, решительно реализовав этот процесс».
Как передает Armenia.Az со ссылкой на пресс-службу парламента Азербайджана, об этом заявила спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова в своём выступлении на Саммите Лидеров в рамках 30-й сессии Конференции Сторон Рамочной Конвенции ООН об Изменении Климата (COP30), проходящей в городе Белен Федеративной Республики Бразилия.
По её словам, на COP29 Азербайджану удалось устранить разногласия между сторонами и достичь исторического консенсуса по вопросам, которые не могли быть решены на предыдущих переговорах.
Гафарова также отметила, что проведение COP29 в Азербайджане стало ярким доказательством того, что даже в условиях геополитической напряжённости, недоверия и экономической неопределённости государства способны объединиться ради общих целей.
«Это было настоящей демонстрацией победы многосторонности, которую Азербайджану удалось обеспечить вопреки постоянным вызовам», — подытожила Гафарова.