07 Նոյեմբերի 2025 - 14:39
Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆը՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 7-8-ը պաշտոնական այցով կժամանի Ադրբեջան՝ մասնակցելու Հաղթանակի օրվա հինգերորդ տարեդարձի տոնակատարություններին:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Պակիստանի ԱԳՆ-ը։
«Նորին գերազանցության՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ պարոն Իլհամ Ալիևի հրավերով, Պակիստանի վարչապետ Մուհամմադ Շահբազ Շարիֆը պաշտոնական այցով կժամանի Ադրբեջան՝ մասնակցելու Բաքվում կայանալիք Հաղթանակի օրվա հինգերորդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին։
Այցի ընթացքում վարչապետը կմասնակցի Հաղթանակի օրվա պաշտոնական տոնակատարություններին և կհանդիպի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Բանակցությունների ընթացքում կքննարկվի երկկողմ հարաբերությունների ողջ շրջանակը և կորոշվեն՝ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ առևտրի և ներդրումների, էներգետիկայի, պաշտպանության, կրթության և տարածաշրջանային համագործակցության հետագա խորացման համար նոր ուղղություններ։
Պակիստանն ու Ադրբեջանը վաղեմի եղբայրական հարաբերություններ ունեն՝ հիմնված ընդհանուր հավատքի, պատմության, մշակույթի և փոխադարձ վստահության վրա։ Երկու երկրները նաև սերտ համագործակցություն են պահպանում՝ տարածաշրջանային և միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում (ԻՀԿ), Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում (ՏՀԿ) և Միավորված ազգերի կազմակերպությունում (ՄԱԿ)։

• Шахбаз Шариф совершит официальный визит в Азербайджан
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф посетит Азербайджан с официальным визитом, чтобы принять участие в праздновании пятой годовщины Дня Победы, 7–8 ноября 2025 года.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает МИД Пакистана.
«По приглашению Его Превосходительства господина Ильхама Алиева, Президента Азербайджанской Республики, премьер-министр Пакистана Мухаммад Шахбаз Шариф посетит Азербайджан с официальным визитом для участия в мероприятиях, посвященных пятой годовщине Дня Победы, которые проходят в Баку.
В ходе визита премьер-министр примет участие в официальных торжествах по случаю Дня Победы и проведёт встречу с президентом Ильхамом Алиевым. В ходе переговоров будет рассмотрен весь спектр двусторонних отношений и определены новые направления для дальнейшего углубления сотрудничества в различных областях, включая торговлю и инвестиции, энергетику, оборону, образование и региональное взаимодействие.
Пакистан и Азербайджан связывают давние братские отношения, основанные на общей вере, истории, культуре и взаимном доверии. Обе страны также поддерживают тесное сотрудничество на региональных и международных площадках, включая Организацию исламского сотрудничества (ОИС), Организацию экономического сотрудничества (ОЭС) и Организацию Объединённых Наций (ООН).
Визит премьер-министра подтвердит неизменную поддержку Пакистаном суверенитета и территориальной целостности Азербайджана и будет способствовать дальнейшему развитию стратегического партнёрства между двумя братскими народами», — говорится в сообщении на официальном сайте ведомства.