10 Նոյեմբերի 2025 - 10:24
Ներկայումս Ղարաբաղում նկատվում է զգալի զարգացում, և այդ հաջողությունները Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջնորդության ցուցիչ են։
Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը՝ Բաքվից վերադառնալուց հետո լրագրողների հարցերին պատասխանելիս, տեղեկացնում է Haber Global-ը։
Թուրքիայի առաջնորդի խոսքով՝ Ադրբեջանի հաղթանակը Ղարաբաղում կարևոր նվաճում էր ոչ միայն երկրի, այլև ամբողջ թյուրքական աշխարհի համար։ Էրդողանը հիշեցրել է, որ Թուրքիան ամենասկզբից աջակցել է Բաքվին.
«Մենք ասացինք. Թուրքիան մինչև վերջ կանգնած է Ադրբեջանի կողքին, և մենք պահեցինք մեր խոսքը»։
Նա նաև նշել է, որ ռազմական գործողությունների ավարտից ի վեր տարածաշրջանում ամրապնդվել են խաղաղության և զարգացման միտումները։ Էրդողանն ընդգծել է, որ Անկարան Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն իրականացնում է Բաքվի հետ խիստ համակարգված.
«Հաղթանակից հետո խաղաղության քամիներ են փչում, և Թուրքիան ուրախ է դրա համար։ Մենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն իրականացնում ենք Ադրբեջանի հետ համակարգված»։
Թուրքիայի նախագահը գոհունակություն է հայտնել Ղարաբաղում վերականգնման և վերափոխման դինամիկայից՝ նշելով, որ այդ գործընթացները մեծ նշանակություն ունեն ամբողջ տարածաշրջանի կայունության համար։

• Эрдоган: Нормализация с Арменией будет идти синхронно с Азербайджаном
Сейчас в Карабахе наблюдается значительное развитие, и эти успехи являются показателем лидерства президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, отвечая на вопросы журналистов во время возвращения из Баку, передает Haber Global.
По словам турецкого лидера, победа Азербайджана в Карабахе стала важным достижением не только для страны, но и для всего тюркского мира. Эрдоган напомнил, что Турция с самого начала поддержала Баку:
«Мы говорили: Турция до конца стоит на стороне Азербайджана, и мы сдержали свое слово».
Он также отметил, что после завершения боевых действий в регионе усиливаются тенденции к миру и развитию. Эрдоган подчеркнул, что процесс нормализации отношений с Арменией Анкара реализует строго синхронно с Баку:
«После победы дуют ветры мира, и Турция рада этому. Мы осуществляем процесс нормализации с Арменией синхронно с Азербайджаном».
Президент Турции выразил удовлетворение динамикой восстановления и преобразований в Карабахе, отметив, что эти процессы имеют большое значение для стабильности всего региона.