07 Նոյեմբերի 2025 - 11:24
Աշխատանքային այցով Բրազիլիայի Բելեմ քաղաքում գտնվող Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) նախագահ Սահիբա Գաֆարովան մասնակցում է՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի (COP30) 30-րդ նստաշրջանի առաջնորդների գագաթնաժողովին։
Report-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակին Կապույտ գոտում դիմավորել է՝ Բրազիլիայի արտաքին գործերի նախարար Մաուրո Վիեյրան։
Այնուհետև տեղի է ունեցել՝ COP30 առաջնորդների գագաթնաժողովի բացման արարողությունը։ Արարողությանը ելույթ են ունեցել՝ Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերիշը, ինչպես նաև մի շարք երկրների նախագահներ և վարչապետներ։
Հարկ է նշել, որ COP30-ում պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները, տարբեր երկրների նախարարները և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները հավաքվում են՝ քննարկելու կլիմայի փոփոխության հետ կապված հրատապ հարցերն ու պարտավորությունները։ Միջոցառմանը Ադրբեջանը ներկայացնում է Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի գլխավորած պատվիրակությունը։

07 Ноября 2025 - 09:24
Председатель Милли Меджлиса (парламент) Азербайджана Сахиба Гафарова, находящаяся с рабочим визитом в бразильском Белеме, принимает участие в Саммите лидеров 30-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP30).
Как сообщает Report, спикера азербайджанского парламента в Синей зоне приветствовал министр иностранных дел Бразилии Мауро Виейра.
Затем состоялась церемония открытия Саммита лидеров COP30. На церемонии выступили президент Бразилии Луис Инасио Лула да Силва, генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш, а также президенты и премьер-министры ряда стран.
Отметим, что на COP30 главы государств и правительств, министры из различных стран, руководители международных организаций собираются для обсуждения актуальных проблем и обязательств, связанных с изменением климата. Азербайджан на мероприятии представляет делегация во главе с председателем Милли Меджлиса Сахибой Гафаровой.