• Հաղթանակի օրվա հինգերորդ տարեդարձը. Ադրբեջանի քաղաքական կուսակցությունները համատեղ հայտարարություն են ընդունել
07 Նոյեմբերի 2025 - 14:04
Ադրբեջանի քաղաքական կուսակցությունները՝ Հաղթանակի օրվա հինգերորդ տարեդարձի կապակցությամբ հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։
Report-ի փոխանցմամբ՝ փաստաթղթում ընդգծվում է, որ 44-օրյա Հայրենական պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակը դարձել է՝ ժողովրդի միասնության և պետության ուժի խորհրդանիշ՝ նոր էջ բացելով երկրի պատմության մեջ։
Հայտարարության հեղինակները նշել են, որ այս հաղթանակը ոչ միայն վերականգնել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այլև կրկին վերակենդանացրել է ազգային հպարտության զգացումը։
Համատեղ հայտարարության մեջ կուսակցությունները շնորհավորել են՝ Ադրբեջանի քաղաքացիներին և արտերկրում գտնվող հայրենակիցներին՝ պատմական հաղթանակի տարեդարձի կապակցությամբ և կոչ են արել ազգային միասնության հետագա ամրապնդմանը՝ հանուն ուժեղ և բարգավաճ պետության։
«Այս փառահեղ էջը, որը պետականության պատմությանը նվիրել են՝ ադրբեջանական ժողովուրդը, ադրբեջանական բանակը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ, հաղթանակած Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը՝ համաշխարհային պատմության այսպիսի դժվարին և վտանգավոր ժամանակահատվածում, հավերժ կմնա», - ասվում է հայտարարության մեջ։

• Пятая годовщина Дня Победы: Политпартии Азербайджана приняли совместное заявление
Политические партии Азербайджана выступили с совместным заявлением по случаю пятой годовщины Дня Победы.
Как передает Report, в документе подчеркивается, что победа Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне стала символом единства народа и силы государства, открыв новую страницу в истории страны.
Авторы заявления отметили, что эта победа не только восстановила территориальную целостность Азербайджана, но и вновь возродила чувство национальной гордости.
В совместном обращении партии поздравили граждан Азербайджана и соотечественников за рубежом с годовщиной исторической победы и призвали к дальнейшему укреплению национального единства во имя сильного и процветающего государства.
«Эта славная страница, подаренная истории государственности азербайджанским народом, азербайджанской армией и президентом Азербайджанской Республики, победоносным Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым в столь непростое и полное опасностей время мировой истории, будет вечной», — говорится в заявлении.