• Ադրբեջանի ԱԳՆ. Այս հաղթանակը ձեռք է բերվել մեր նահատակների և վետերանների հերոսության և անձնուրացություն շնորհիվ
08 Նոյեմբերի 2025 - 10:18
Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Նոյեմբերի 8-ի՝ Հաղթանակի օրվա կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս մեծ օրը, որը ընդմիշտ գրված է ադրբեջանցիների սրտերում, խորհրդանշում է ոչ միայն 44-օրյա Հայրենական պատերազմում փառահեղ հաղթանակի տոնակատարությունը, այլև հանդիսանում է որպես ազգային ուժի, վճռականության և միասնության հավերժական մարմնացում.
«Վերջին հինգ տարիների ընթացքում երկիրը ապրում է աննախադեպ վերափոխման և վերածննդի շրջան։
«Մեծ վերադարձ» ծրագրի միջոցով Ադրբեջանն իր անսասան կամքն ու լայնածավալ ռեսուրսներն ուղղորդում է՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերականգնման մեծ խնդրի կատարմանը։
Երբևէ ավերակների վերածված քաղաքներն ու գյուղերը վերածնվում են, հագեցվում են ժամանակակից ենթակառուցվածքներով, խելացի տեխնոլոգիաներով և կանաչ էներգիայի ոլորտում լուծումներով։ Հարկադիր վերաբնակների իրենց հայրենի հողեր անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի ապահովումը՝ մեր Հաղթանակի էության և գերագույն նպատակի ամենավառ դրսևորումն է։ Այս լայնածավալ վերականգնման աշխատանքները ծառայում են ոչ միայն մեր հողերի վերածննդին, այլև դրանց բնակիչների համար կայուն ապագայի կառուցմանը:
Մարտադաշտում տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ապահովելուց հետո, Ադրբեջանը հետևողականորեն խթանում է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը և տարածաշրջանային համագործակցությունը։
Ադրբեջանը ակտիվորեն մասնակցում է Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնվելով ինքնիշխանության և փոխադարձ հարգանքի սկզբունքների վրա՝ տարածքային ամբողջականություն՝ տարածաշրջանային կայունության, համագործակցության և կայուն զարգացման համար։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած Ադրբեջանի, ԱՄՆ-ի և Հայաստանի առաջնորդների գագաթնաժողովը պատմական նշանակություն ունի։
Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի դրական ազդակները իրական առաջընթացի վերածելու համար անհրաժեշտ են իրական քաղաքական կամք և կառուցողական քայլեր։ Այս համատեքստում Հայաստանը պետք է ճիշտ գնահատի այս կարևոր հնարավորությունը, ամբողջությամբ վերացնի Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները իր Սահմանադրությունից և հարգանք ցուցաբերի տարածաշրջանային նոր իրողությունների նկատմամբ, որպեսզի հնարավոր լինի խաղաղության պայմանագիր կնքել։

• МИД Азербайджана: Эта победа была достигнута благодаря героизму и самоотверженности наших шехидов и ветеранов
08 Ноября 2025 - 10:18
МИД Азербайджана распространило заявление по случаю 8 Ноября - Дня Победы.
Как передает Report, в заявлении отмечается, что этот великий день, навсегда вписанный в сердца азербайджанцев, символизирует не только празднование славной победы в 44-дневной Отечественной войне, но и является вечным олицетворением национальной силы, решимости и единства:
"За последние пять лет страна переживает период невиданной трансформации и возрождения.
Посредством программы «Великое возвращение» Азербайджан направляет свою непоколебимую волю и масштабные ресурсы на выполнение великой задачи - восстановление освобождённых от оккупации территорий.
Некогда превращённые в руины города и сёла возрождаются, оснащаются современной инфраструктурой, интеллектуальными технологиями и решениями в сфере зелёной энергетики. Обеспечение безопасного и достойного возвращения вынужденных переселенцев в родные земли является самым ярким проявлением сути и высшей цели нашей Победы. Эти масштабные восстановительные работы служат не только возрождению наших земель, но и построению устойчивого будущего их жителей.
После обеспечения территориальной целостности и суверенитета на поле боя Азербайджан последовательно продвигает устойчивый мир и региональное сотрудничество на Южном Кавказе.
Азербайджан активно участвует в процессе нормализации отношений с Республикой Армения на основе принципов взаимного уважения к суверенитету и территориальной целостности - ради региональной стабильности, сотрудничества и устойчивого развития.
Историческое значение имеет состоявшийся 8 августа 2025 года в Вашингтоне саммит лидеров Азербайджана, Соединённых Штатов Америки и Армении.
Для того чтобы преобразовать позитивные импульсы Вашингтонского саммита в ощутимый прогресс, необходимы подлинная политическая воля и конструктивные шаги. В этом контексте Армения должна правильно оценить эту важную возможность, полностью устранить из своей Конституции территориальные претензии к Азербайджану и проявить уважение к новым региональным реалиям, чтобы был подписан мирный договор».