• Էլնուր Մամեդովը Սամարղանդում մասնակցել է՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 43-րդ նստաշրջանին
Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Էլնուր Մամեդովը Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում մասնակցել է՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 43-րդ նստաշրջանին։
ԱԳՆ-ից Armenia.Az-ին հայտնել են, որ նստաշրջանի ընթացքում Էլնուր Մամեդովը մասնակցել է նաև՝ կազմակերպության նոր գլխավոր տնօրենի ընտրության քվեարկությանը։
Ընտրություններից հետո Եգիպտոսից թեկնածու Խալեդ Էլ-Անանին՝ ձայների մեծամասնությամբ ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նոր գլխավոր տնօրեն։
Այցի ընթացքում փոխնախարարը հանդիպել է՝ Գլխավոր կոնֆերանսի նոր նախագահ Խոնդկեր Մոհամմադ Թալհայի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի նախագահ Վերա Լաքյոյի հետ։

07 Ноября 2025 - 09:30
Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов принял участие в 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде (Узбекистан).
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в рамках сессии Эльнур Мамедов также участвовал в голосовании на выборах нового генерального директора организации.
По итогам выборов новым генеральным директором ЮНЕСКО большинством голосов был избран кандидат от Египта Халед аль-Анани.
В ходе визита замминистра встретился с новым председателем Генеральной конференции Хондкером Мохаммадом Талхой и председателем Исполнительного совета ЮНЕСКО Верой Лакёй.
На встречах состоялся обмен мнениями об активной роли Азербайджана в деятельности управленческих органов ЮНЕСКО, значительном вкладе нашей страны в работу организации и перспективах дальнейшего сотрудничества.