• ING Group-ը կանխատեսում է Ադրբեջանի տնտեսական աճը. ԹՎԵՐ
ING Group-ը՝ Նիդեռլանդների խոշորագույն բանկային խումբը, Ադրբեջանի տնտեսական աճը կանխատեսում է՝ 1.6% 2025 թվականին, 2.8% 2026 թվականին և 2% 2027 թվականին։
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով ING-ին։
Նախորդ կանխատեսումների համեմատ, ընթացիկ տարվա ՀՆԱ-ի աճի տեմպը բարձրացել է 0.1 տոկոսային կետով, իսկ 2026-2027 թվականների տեմպը մնում է անփոփոխ։
Այսպիսով, երկրի ՀՆԱ-ի միջին տարեկան աճը 2025-2027 թվականներին կանխատեսվում է 2.13%։
Բանկի գնահատականների համաձայն, 2025 թվականի չորրորդ եռամսյակի տնտեսական աճի կանխատեսումը կազմում է 2.5%, 2026 թվականի առաջին եռամսյակի համար՝ 4%, երկրորդի համար՝ 2.5%, երրորդի համար՝ 3.5%, իսկ չորրորդի համար՝ 1%։
Բացի այդ, 2027 թվականի առաջին եռամսյակում տնտեսական աճը կանխատեսվում է 0.5%, երկրորդում՝ 1.5%, երրորդում՝ 2.5% և չորրորդում՝ 3.5%։
Ադրբեջանի տնտեսության նախարարության կանխատեսման համաձայն՝ ՀՆԱ-ի աճը կանխատեսվում է 3% 2025 թվականին, 2.9% 2026 թվականին և 3.3% 2027 թվականին։

07 Ноября 2025 - 10:14
Крупнейшая банковская группа Нидерландов ING Group прогнозирует рост экономики Азербайджана на уровне 1,6% в 2025 году, 2,8% в 2026 году и 2% в 2027 году.
Об этом сообщает Report со ссылкой на ING.
По сравнению с прошлыми прогнозами, темпы роста ВВП на текущий год повышены на 0,1 процентных пункта, а на 2026-2027 года остались без изменений.
Таким образом, среднегодовой рост ВВП страны в 2025-2027гг прогнозируется на уровне 2,13%.
По оценкам банка, прогноз экономического роста на четвертый квартал 2025 года составляет 2,5%, на первый квартал 2026 года — 4%, второй — 2,5%, третий — 3,5%, четвертый — 1%.
Кроме того, в первом квартале 2027 года прогнозируется рост экономики на уровне 0,5%, во втором — 1,5%, в третьем — 2,5% и в четвертом — 3,5%.
Согласно прогнозу Министерства экономики Азербайджана, рост ВВП ожидается на уровне 3% в 2025 году, 2,9% в 2026 году и 3,3% в 2027 году.