09 Նոյեմբերի 2025 - 12:14
Նոյեմբերի 9-ը Ադրբեջանում նշվում է որպես Պետական դրոշի օր։ 2009 թվականի նոյեմբերի 17-ին նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել է «Ադրբեջանի Հանրապետության Պետական դրոշի օր սահմանելու մասին» հրամանագիրը։ Իսկ նույն թվականի դեկտեմբերի 4-ին Միլլի Մեջլիսը պաշտոնապես հաստատեց նոյեմբերի 9-ը որպես Պետական դրոշի օր։
Ադրբեջանի Հանրապետության պետական դրոշն ընդունվել է 1918 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության կառավարության նիստում և ունեցել պետական կարգավիճակ մինչև 1920 թվականի ապրիլը։ 1990 թվականի նոյեմբերի 17-ին Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության Գերագույն Մեջլիսի նախագահ Հեյդար Ալիևի նախաձեռնությամբ և ղեկավարությամբ տեղի ունեցած նիստում այդ դրոշը հաստատվել է որպես Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության պետական դրոշ։ Ադրբեջանի Հանրապետության Գերագույն խորհուրդը, 1991 թվականի փետրվարի 5-ին ընդունելով «Ադրբեջանի Հանրապետության պետական դրոշի մասին» օրենքը, այն հռչակեց պետական դրոշ։
Անկախության վերականգնումից հետո Ադրբեջանի պետական դրոշը՝ որպես ազգային ինքնիշխանության խորհրդանիշ, մեր երկրի բոլոր քաղաքացիների համար դարձավ պետականության սուրբ ատրիբուտներից մեկը։

• Общественность Азербайджана отмечает День Государственного флага
Напомним, 17 ноября 2009 года президент Ильхам Алиев издал указ об учреждении этого дня, а 4 декабря того же года Милли Меджлис официально утвердил 9 ноября как День Государственного флага.
С момента восстановления государственной независимости флаг Азербайджана стал одним из важнейших символов национального суверенитета и государственности. Этот флаг, доставшийся нам в наследство от Азербайджанской Демократической Республики, демонстрирует приверженность нашего народа идеологии свободы, национально-духовным ценностям и общечеловеческим идеалам.
Государственный флаг АДР был принят 9 ноября 1918 года на заседании правительства и имел государственный статус до апреля 1920 года. 17 ноября 1990 года на сессии Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики под руководством и по инициативе Гейдара Алиева этот флаг был утверждён как государственный символ автономной республики. Затем, 5 февраля 1991 года, Верховный Совет Азербайджанской Республики присвоил ему статус государственного флага, приняв соответствующий закон.