08 Նոյեմբերի 2025 - 15:47
Այսօր՝ նոյեմբերի 8-ին, Բաքվի Ազադլըգ հրապարակում անցկացվում է ռազմական շքերթ՝ նվիրված նոյեմբերի 8-ին նշվող Հաղթանակի օրվա հինգերորդ տարեդարձին: Շքերթին ելույթ է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը:
Պետության ղեկավարը շնորհավորել է զինծառայողներին, հյուրերին և ամբողջ ադրբեջանական ժողովրդին այս փառահեղ տոնակատարության հինգերորդ տարեդարձի կապակցությամբ և ողջունել է եղբայրական երկրների ղեկավարներին և պատվիրակություններին, որոնք ընդունել են իր հրավերը:
Ալիևը նշել է, որ Թուրքիայի նախագահ, հարգարժան Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը մասնակցում է այսօրվա շքերթին: Նա ընդգծել է, որ Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի առաջին իսկ ժամերից Էրդողանը աջակցել է Ադրբեջանին, ադրբեջանական ժողովրդին և ադրբեջանական բանակին: Նրա քաղաքական և բարոյական աջակցությունը լրացուցիչ ուժ է տվել, ոգեշնչել է: Եղբայրական թուրք ժողովուրդը՝ նախագահ Էրդողանի գլխավորությամբ, պարբերաբար աջակցել է Ադրբեջանին: Պատերազմի ժամանակ նրա խոսքերը՝ «Ադրբեջանը միայնակ չէ. Թուրքիան կանգնած է Ադրբեջանի կողքին», լուրջ ուղերձ էր ամբողջ աշխարհին: Ադրբեջանական ժողովուրդը երբեք չի մոռանա այս եղբայրական աջակցությունը:
Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ պատերազմից և մեր փառահեղ հաղթանակից մեկ տարի անց, Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահները, պատմական Շուշա քաղաքում ստորագրելով Շուշայի հռչակագիրը՝ հարաբերությունները բարձրացրին ամենաբարձր մակարդակի՝ դաշինքի մակարդակի։ Եվ այսօր թուրքական զորքերի մասնակցությունը մեր ռազմական շքերթին միասնության ևս մեկ դրսևորում է։ Հինգ տարի առաջ թուրքական բանակը ներկա էր նաև Հաղթանակի շքերթին։
Նախագահը նշել է, որ այսօր շքերթին մասնակցում է նաև եղբայրական Պակիստանի վարչապետ Մոհամմադ Շահբազ Շարիֆը։ Պակիստանի պետությունն ու ժողովուրդը 44-օրյա Հայրենական պատերազմի ժամանակ աջակցություն և համերաշխություն ցուցաբերեցին Ադրբեջանին։ Եվ այսօր, առաջին անգամ, Ազատության հրապարակում մասնակցում են նաև պակիստանցի զինվորականներ։
Ալիևը սա անվանել է Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի, երեք ժողովուրդների և բանակների միասնության դրսևորում։

• Алиев на военном параде в Баку: важные месседжи
Сегодня, 8 ноября, на площади Азадлыг в Баку проходит военный парад по случаю пятой годовщины Дня Победы - 8 ноября. На параде выступил президент Азербайджана, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев.
Глава государства поздравил военнослужащих, гостей и весь азербайджанский народ с пятым годовщиной славного торжества, приветствовал руководителей братских стран и делегации, принявших его приглашение.
По словам Алиева, сегодня в параде участвует президент Турции, уважаемый Реджеп Тайип Эрдоган. Он отметил, что Эрдоган с первых часов Второй Карабахской войны оказывал поддержку Азербайджану, азербайджанскому народу и азербайджанской армии. Его политическая и моральная поддержка давала дополнительные силы, вдохновляла. Братский турецкий народ под руководством президента Эрдогана регулярно оказывал поддержку Азербайджану. Его слова во время войны: «Азербайджан не один, Турция рядом с Азербайджаном» стали очень серьезным посланием всему миру. Азербайджанский народ никогда не забудет эту братскую поддержку.
Глава государства подчеркнул, то спустя год после войны и нашего славного торжества президенты Турции и Азербайджана, подписав Шушинскую декларацию в историческом городе Шуша, подняли отношения на самую высокую вершину — до уровня союзничества. И сегодня участие турецких военных в нашем военном параде является очередным проявлением единства. Пять лет назад на Параде Победы он также был рядом.
Президент сказал, что сегодня в параде участвует премьер-министр братского Пакистана Мухаммед Шахбаз Шариф. Государство и народ Пакистана во время 44-дневной Отечественной войны проявили поддержку и солидарность с Азербайджаном. И сегодня впервые на Площади Свободы участвуют и пакистанские военнослужащие.