05 Նոյեմբերի 2025 - 17:00
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին Մոսկվայում լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն՝ ԱՊՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարների նիստից հետո։
«Ռուսաստանի ներդրումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեռևս լիովին չկարգավորված հարաբերությունների կարգավորման գործում, նշանակալի է։ Այս ամբողջ ընթացքում Ռուսաստանն ամեն ինչ արել է, որպեսզի այնտեղ իրավիճակը դառնա ավելի կայուն և վերջապես խաղաղություն հաստատվի», - նշել է Շոյգուն։
Նա կարծում է, որ Հարավային Կովկասում իրավիճակը շատ ավելի կայուն է դարձել, և որ դրանում զգալի ներդրում ունեն մասնակից երկրները, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանը։
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի խոսքով, շատերի մոտ կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ Միացյալ Նահանգները միակ երկիրն է, որն արդեն լուծել է ութ կամ ինը հակամարտություն աշխարհում։

05 Ноября 2025 - 16:00
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил журналистам секретарь Совбеза РФ Сергей Шойгу после встречи секретарей Совбезов стран СНГ в Москве.
«Вклад России в урегулирование отношений, ещё не до конца урегулированных отношений между Арменией и Азербайджаном существенен. Всё это время Россия делала всё для того, чтобы ситуация там стала более стабильной и туда пришёл в конце концов мир», — отметил Шойгу.
Он считает, что ситуация на Южном Кавказе стала намного стабильнее, и здесь большая заслуга в том числе и стран, которые принимали в этом участие, в первую очередь России.
Со слов секретаря Совбеза РФ, у многих может сложиться впечатление, что США — единственная страна, которая урегулировала уже восемь или девять конфликтов в мире. Шойгу тем самым намекал на заявления Дональда Трампа, утверждавшего недавно, что за 8 месяцев пребывания в Белом доме он урегулировал 8 конфликтов.