05 Նոյեմբերի 2025 - 11:03
Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը՝ Դոհայում ընթացող սոցիալական զարգացման երկրորդ համաշխարհային գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպել է՝ ՄԱԿ-ի մարդկային բնակավայրերի ծրագրի (UN-Habitat) գործադիր տնօրեն Անակլաուդիա Ռոսբախի հետ։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Պետական կոմիտեի նախագահի՝ X սոցիալական ցանցում հրապարակման մեջ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության նոր հնարավորությունները՝ «Բոլորի համար մատչելի բնակարանի» բնակարանաշինության միջկառավարական աշխատանքային խմբում Ադրբեջանի համանախագահության համատեքստում։ Կողմերը ընդգծել են համագործակցությունը խորացնելու իրենց մտադրությունը՝ 2026 թվականի մայիսին Բաքվում կայանալիք Համաշխարհային քաղաքաշինության ֆորումի (WUF13) 13-րդ նստաշրջանի նախապատրաստման շրջանակներում։

• Азербайджан продолжит прилагать усилия по укреплению глобального диалога совместно с UN-Habitat
Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев встретился с исполнительным директором Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) Анаклаудией Россбах в рамках Второго всемирного саммита по социальному развитию в Дохе.
Как сообщает Report, об этом говорится в публикации председателя Госкомитета в соцсети X.
В ходе встречи обсуждались новые возможности сотрудничества в контексте сопредседательства Азербайджана в Межправительственной рабочей группе по «Доступному жилью для всех» Стороны подчеркнули намерение углублять сотрудничество в преддверии 13-й сессии Всемирного форума городского развития (WUF13), который пройдет в Баку в мае 2026 года.