04 Նոյեմբերի 2025 - 17:23
Ադրբեջաներենի ուսուցում իրականացվում է երեք հայկական դպրոցներում՝ տարածաշրջանային լեզուների ուսուցման խրախուսման ծրագրի շրջանակներում։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ կրթության և գիտության նախարարի, հետազոտություն է իրականացվել, և շուրջ 400 դպրոց ցանկություն է հայտնել դասավանդել որևէ տարածաշրջանային լեզու։ Նրանց մեծ մասը հետաքրքրված էր թուրքերենով, բայց հիմնական դժվարությունը մասնագետների պակասն էր:

• Министр Андреасян: Азербайджанский язык преподается в трех школах Армении
Азербайджанский язык преподается в трех школах Армении по программе правительства о поощрении распространения знания региональных языков.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
В целом же, по словам главы Минобрнауки, опросы показали, что порядка 400 школ Армении заявили о желании организовать преподавание какого-либо регионального языка. При этом большинство школ сделали выбор в пользу турецкого языка. Но министерство столкнулось с серьезной нехваткой кадров.