• Փաշինյանը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հաստատված խաղաղությանը վտանգի մասին
Ղարաբաղը լքած հայերի հնարավոր վերադարձը կարող է վտանգ ներկայացնել՝ Բաքվի և Երևանի միջև հաստատված խաղաղությանը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով «Խաղաղության կառուցում և բազմակողմ համագործակցություն» միջազգային ֆորումում։
«Ես Լեռնային Ղարաբաղից (Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան- խմբ.) մեր տեղափոխված քույրերի և եղբայրների վերադարձի օրակարգը համարում եմ խաղաղությանը սպառնացող վտանգ։ Եվ ես նաև ասել եմ, որ այս հարցը ընդհանուր առմամբ վտանգավոր է, քանի որ դա նշանակում է վերադարձ հակամարտության սկզբնական պարամետրերին», - նշել է Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը՝ 2024 թվականին անվանել է «հաջողության պատմություն»։
«Իմ հանձնարարությամբ՝ ՀՀ պետական մարմինները կազմակերպում են այցելություններ Տավուշի Կիրանցի սահմանային գոտի և հարակից տարածքներ՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, մտավորականների, քաղաքական և կուսակցական գործիչների, իսկ երբեմն՝ սփյուռքի ներկայացուցիչների համար, որպեսզի ցույց տան, թե ինչ ենք մենք նկատի ունենում, երբ խոսում ենք խաղաղության օրակարգի մասին», - հայտարարել է ՀՀ վարչապետը։

• Пашинян об угрозе миру, установленному между Азербайджаном и Арменией
Потенциальное возвращение покинувших Карабах армян может нести угрозу миру, установленному между Баку и Ереваном.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе выступления на Международном форуме «Построение мира и многостороннего сотрудничества», проходящем в Ереване.
«Считаю повестку возвращения наших перемещенных сестер и братьев из Нагорного Карабаха (Карабахский регион Азербайджана — ред.) риском для мира. И я также сказал, что эта тема вообще опасна, поскольку означает возвращение к первоначальным параметрам конфликта», — отметил Пашинян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян также назвал «историей успеха» начало процесса делимитации армяно-азербайджанской границы в 2024 году.
«По моему поручению армянские госорганы организуют для представителей гражданского общества, интеллигенции, политических и партийных деятелей, иногда представителей диаспоры посещение приграничья на участке Киранца в Тавуше и прилегающих территорий, чтобы показать, что мы имеем в виду, говоря о повестке мира», — заявил армянский премьер.
Он добавил, что нет ни единого негативного отзыва о том, что им на месте показывают. «Это очень важная история успеха, которая имела продолжение: в 2024 году Республика Армения и Азербайджан подписали Регламент о деятельности комиссий по делимитации, которые были ратифицированы в обеих странах. Это, по сути, первый подписанный между Арменией и Азербайджаном двусторонний международный документ, который де-юре имеет силу в обеих странах», — сказал Пашинян.