04 Նոյեմբերի 2025 - 14:30
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է տնտեսության նախարար Միքայիլ Ջաբարովը՝ Միլլի Մեջլիսի տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության կոմիտեում 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ։
Նա նշել է, որ հաջորդ տարվա բյուջեի նախագիծը պատրաստելիս հաշվի են առնվել ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին գործոնները. «Համաշխարհային տնտեսությունում անորոշությունը մնում է։ Այս ֆոնին Ադրբեջանն այս տարի կայուն զարգացում է ապրել։ Հաշվի առնելով 2025 թվականի աճի տեմպերը, 2022-2025 թվականներին ՀՆԱ-ի միջին տարեկան աճը կանխատեսվում է 3.3%-ի մակարդակով։ Այս աճը ամբողջությամբ ապահովված է ոչ նավթագազային հատվածի հաշվին։ Չորս տարվա ընթացքում ոչ նավթագազային ոլորտում ՀՆԱ-ի միջին տարեկան աճը կանխատեսվում է 6.1%։ Այս ցուցանիշը բարձր է ռազմավարության մեջ սահմանված նպատակից (Ադրբեջանի 2022-2026 թվականների սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար)։

• Джаббаров о среднегодовом росте ВВП Азербайджана
Как сообщает Report, об этом заявил министр экономики Микаил Джаббаров при обсуждении проекта госбюджета на 2026 год в комитете по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса.
По его словам, при подготовке проекта бюджета на следующий год были учтены как внешние, так и внутренние факторы: «Неопределенность в мировой экономике сохраняется. На этом фоне в Азербайджане в текущем году наблюдается устойчивое развитие. С учетом ожидаемых темпов роста в 2025 году, среднегодовой рост ВВП в 2022-2025 годах прогнозируется на уровне 3,3%. Этот рост полностью обеспечен за счет ненефтегазового сектора. Ожидается, что среднегодовой рост ВВП в ненефтегазовом секторе за четырехлетний период составит 6,1%. Этот показатель выше цели, определенной в стратегии (социально-экономического развития Азербайджана на 2022-2026 гг.)».