05 Նոյեմբերի 2025 - 16:35
Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության (ANAMA) վարչության փոխնախագահ Սամիր Փոլադովի գլխավորած պատվիրակությունը աշխատանքային այցով մեկնել է Քենիա։
Ինչպես ANAMA-ից հայտնել են Armenia.Az-ին, այցի ընթացքում Փոլադովը հանդիպել է Քենիայում Ադրբեջանի դեսպան Սուլթան Հաջիևի և Խաղաղության միջազգային աջակցության ուսումնական կենտրոնի ղեկավարության հետ։
Սամիր Փոլադովը պատմել է Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում ականների վտանգի, դրա հետևանքների և մարդասիրական ականազերծման գործողությունների մասին, որոնք հիմնականում իրականացվում են ներքին ռեսուրսների հաշվին:
Կողմերն ընդգծել են համագործակցության, փորձի փոխանակման, համատեղ ուսումնական ծրագրերի իրականացման և ականազերծման ոլորտում նորարարական մոտեցումների և մեթոդների կիրառման կարևորությունը։

05 Ноября 2025 - 15:33
Делегация во главе с заместителем председателя правления Азербайджанского агентства по разминированию (ANAMA) Самиром Поладовым совершила рабочий визит в Кению.
Как сообщили Armenia.Az в ANAMA, в рамках визита состоялась встреча Самира Поладова с послом Азербайджана в Кении Султаном Гаджиевым и с руководством Международного учебного центра по поддержке мира.
Самир Поладов рассказал о минной угрозе на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, о ее последствиях и проводимой в основном за счет внутренних ресурсов деятельности по гуманитарному разминированию.
Стороны подчеркнули важность сотрудничества, обмена опытом, реализации совместных учебных программ, применения инновационных подходов и методов при разминировании.
Затем азербайджанская делегация посетила Школу поддержки мира, где ознакомилась с применяемым в разминировании технологическим оборудованием, военным учебным комплексом и полигоном.