• ԿԲ ղեկավար. Ադրբեջանի ռազմավարական արտարժույթի պահուստները գերազանցում են 82 միլիարդ դոլարը
Ադրբեջանի ռազմավարական արտարժույթի պահուստները այս տարվա հունվարից հոկտեմբեր աճել են 16.2%-ով՝ հասնելով 82.5 միլիարդ դոլարի։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Թալեհ Քյազիմովը Միլլի Մեջլիսի տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության հանձնաժողովում 2026 թվականի պետականբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ։
ԿԲ նախագահի խոսքով՝ կարգավորողի արտարժույթի պահուստները հոկտեմբերի վերջին կազմել են 11.4 միլիարդ դոլար։
«Ռազմավարական արտարժույթի պահուստները շարունակում են զգալիորեն գերազանցել միջազգային ճանաչում ունեցող ցուցանիշները և ծածկում են ապրանքների և ծառայությունների 37 ամսյա ներմուծումը», - նշել է նա։

• Глава ЦБА: Стратегические валютные резервы Азербайджана превысили 82 млрд долларов
Cтратегические валютные резервы Азербайджана в январе-октябре этого года увеличились на 16,2%, до $82,5 млрд.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель Центрального банка Азербайджана Талех Кязымов в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2026 год в комитете Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
По словам главы Центробанка, валютные резервы регулятора на конец октября составили $11,4 млрд.
«Стратегические валютные резервы продолжают значительно превышать международно признанные показатели и покрывают 37-месячный импорт товаров и услуг», — отметил он.