04 Նոյեմբերի 2025 - 12:49
Փախստականների և հարկադիր վերաբակների հարցերով պետական կոմիտեի աշխատակիցները բացատրական զրույց են անցկացրել Զանգիլան քաղաքի բնակիչների հետ՝ սոցիալական պաշտպանության և ականային անվտանգության վերաբերյալ։
Պետական կոմիտեից Armenia.Az-ին հայտնել են, որ հանդիպումը կազմակերպվել է՝ ազատագրված տարածքներ վերադարձող վերաբնակներին աջակցելու միջոցառումների շրջանակներում։
Միջոցառման ժամանակ մասնակիցներին ցուցադրվել են՝ սոցիալական պաշտպանության և ականային անվտանգության վերաբերյալ տեսանյութեր։ Նաև բացատրվել է, որ տեղահանված անձանց տրամադրվող ամսական միանվագ նպաստը կդադարեցվի՝ նրանց տներ վերադառնալուց երեք տարի հետո։
Կոմիտեում նշել են, որ «Մեծ վերադարձ» առաջին պետական ծրագրի գործողությունների պլանի համաձայն՝ տեղահանված անձանց հետ պարբերաբար հանդիպումներ են անցկացվում՝ օրենքի պահպանման և սոցիալական աջակցության հարցերը քննարկելու համար։

04 Ноября 2025 - 11:48
Сотрудники Госкомитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев провели с жителями города Зангилан разъяснительную беседу о социальной защите и минной безопасности.
Как сообщили Armenia.Az в Госкомитете, встреча организована в рамках реализации мер по поддержке переселенцев, возвращающихся на освобожденные территории.
На мероприятии участникам представили видеоролики о социальной защите и минной безопасности. Также разъяснялось, что единое ежемесячное пособие, выплачиваемое вынужденным переселенцам, будет прекращено спустя три года после их возвращения в свои дома.
В комитете отметили, что в соответствии с планом мероприятий Первой Государственной программы «Великое возвращение» проводятся регулярные встречи с переселенцами, где обсуждаются вопросы соблюдения законодательства и социальной поддержки.