03 Նոյեմբերի 2025 - 13:37
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ, այս մասին սոցիալական ցանցում գրել է՝ Բաքվում Ուկրաինայի դեսպան Յուրի Գուսևը։
«Ադրբեջանը առաջատարների շարքում է Ուկրաինայում սովորող ուսանողների թվով։ Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարարության տվյալներով՝ Ադրբեջանից ավելի քան 5000 ուսանողներ՝ բարձրագույն կրթություն ստանալու համար ընտրել են Ուկրաինայի համալսարանները», - նշել է դիվանագետը։
Նա հավելել է, որ վիճակագրության համաձայն՝ Ուկրաինայում ամենամեծ թվով օտարերկրյա ուսանողներ են գալիս Չինաստանից՝ 6846։ Առաջին եռյակում են նաև Ադրբեջանը (5017 ուսանող) և Վրաստանը (1081)։ Նրանց հաջորդում են Հնդկաստանը (930), Մարոկկոն (723) և Թուրքիան (636)։
«Ադրբեջանում Ուկրաինայի դեսպանատունը երախտագիտություն է հայտնում ադրբեջանցի ուսանողներին՝ ուկրաինական կրթության նկատմամբ վստահության և հետաքրքրության համար: Դիվանագիտական առաքելությունը՝ Study in Ukraine նախաձեռնության տնօրեն Ելենա Շապովալովայի և նրա թիմի հետ համատեղ, մտադիր է շարունակել աշխատանքը՝ Ուկրաինայի և Ադրբեջանի միջև կրթական կապերի ընդլայնման ուղղությամբ», - նշվում է հրապարակման մեջ:

03 Ноября 2025 - 10:51
«Азербайджан — среди лидеров по количеству студентов, обучающихся в Украине. По данным Министерства образования и науки Украины, более 5 тысяч студентов из Азербайджана выбрали украинские университеты для получения высшего образования», — отметил дипломат.
Он добавил, что, согласно статистическим данным, наибольшее количество иностранных студентов прибывает в Украину из Китая — 6846 человек. В топ-3 входят также Азербайджан (5017 студентов) и Грузия (1081 человек). Далее следуют Индия (930), Марокко (723) и Турция (636).
«Посольство Украины в Азербайджане выражает признательность азербайджанским студентам за доверие и интерес к украинскому образованию. Дипмиссия совместно с директором инициативы Study in Ukraine Еленой Шаповаловой и ее командой намерена продолжить работу по расширению образовательных связей между Украиной и Азербайджаном», — говорится в публикации.