05 Նոյեմբերի 2025 - 13:51
Հոկտեմբերի 28-31-ը Ավստրիայի Վիեննա քաղաքում՝ անցկացվել է՝ թմրանյութերի դեմ պայքարի ազգային գործակալությունների ղեկավարների 16-րդ խորհրդակցությունը։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանը միջոցառմանը ներկայացրել է՝ Պետական անվտանգության ծառայության և Ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցների պատվիրակությունը։ Հանդիպմանը նշվել է՝ մեր երկրի արդյունավետ համագործակցությունը՝ ՄԱԿ-ի և ԱՄՆ-ի թմրանյութերի դեմ պայքարի վարչությունների, Ինտերպոլի և այլ համապատասխան միջազգային ու տարածաշրջանային գործակալությունների հետ։
Ընդգծվել է, որ 2019-ից 2024 թվականներին Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները բացահայտել են՝ թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի և դրանց պրեկուրսորների անօրինական շրջանառության 47,863 դեպք։ Այս ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել է 33.5 տոննա տարբեր տեսակի թմրանյութ, և քրեական պատասխանատվության է ենթարկվել 39,002 անձ, որոնցից 510-ը օտարերկրացիներ են։
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ վերջին երկու տարիների ընթացքում գրանցվել է հարևան երկրներից Ադրբեջանի տարածքով թմրանյութեր մաքսանենգության 10 փորձ, որի արդյունքում առգրավվել է 600 կգ թմրանյութ։

• Азербайджан представил результаты борьбы с наркопреступностью в Вене
28-31 октября в Вене (Австрия) состоялось 16-е совещание руководителей национальных органов по борьбе с наркотиками.
Как передает Armenia.Az, на мероприятии Азербайджан представляла делегация сотрудников Службы госбезопасности и Министерства внутренних дел. На заседании было отмечено эффективное сотрудничество нашей страны с управлениями ООН и США по борьбе с наркотиками, Интерполом, другими профильными международными и региональными структурами.
Было подчеркнуто, что с 2019 по 2024 год правоохранительными органами Азербайджана было выявлено 47 863 факта незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров. За указанный период было обнаружено и изъято 33,5 тонны различных видов наркотиков, а к уголовной ответственности привлечены 39 002 человека, из которых 510 — иностранцы.
Согласно официальной статистике, за последние два года были зафиксированы 10 попыток контрабанды наркотиков из соседних стран через территорию Азербайджана, в результате чего изъято 600 кг наркотических средств.