• Նախարար. Ադրբեջանում աշխատանքային կենսաթոշակների ծախսերը կաճեն հարյուր միլիոններով ԹՎԵՐ
2026 թվականին Ադրբեջանում աշխատանքային կենսաթոշակների ֆինանսավորման ծախսերը կաճեն 782.4 միլիոն մանաթով, կամ 10.9%-ով՝ 2025 թվականի հաստատված ցուցանիշների համեմատ։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարար Անար Ալիևը՝ խորհրդարանական տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության, ինչպես նաև աշխատանքի և սոցիալական քաղաքականության կոմիտեների համատեղ նիստում։
Նախարարի խոսքով՝ ընդհանուր գումարի 81.2%-ը կամ 635.6 միլիոն մանաթը կծախսվի կենսաթոշակների ինդեքսավորման, իսկ մնացածը՝ նոր նշանակված և վերահաշվարկված կենսաթոշակների ֆինանսավորման վրա։
«Կանխատեսումների համաձայն՝ 2026 թվականին ինդեքսավորման մակարդակը կկազմի մոտավորապես 9.2%, իսկ միջին կենսաթոշակը կաճի մինչև 590 մանաթ»։ «Միևնույն ժամանակ, միջին տարիքային կենսաթոշակը կհասնի 629 մանաթի», - նշել է Ալիևը։

• Министр: Расходы на трудовые пенсии в Азербайджане возрастут на сотни миллионов
Расходы на финансирование трудовых пенсий в Азербайджане в 2026 году возрастут на 782,4 млн манатов или на 10,9% по сравнению с утвержденными показателями 2025 года.
Как сообщает Report, об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев на совместном заседании парламентских комитетов по экономической политике, промышленности и предпринимательству, а также по труду и социальной политике.
По словам министра, 81,2% или 635,6 млн манатов из общей суммы придется на расходы, связанные с индексацией пенсий, а оставшаяся часть — на финансирование новоназначенных и пересчитанных пенсий.
«Согласно прогнозным показателям, в 2026 году уровень индексации составит около 9,2%, а средний размер пенсии вырастет до 590 манатов. При этом средний размер пенсий по возрасту достигнет 629 манатов», — отметил Алиев.