• BP-ն՝ «Ղարաբաղ» նախագծի վերաբերյալ սեյսմիկ հետազոտությունների մեկնարկի ժամկետների մասին
Բրիտանական նավթագազային ընկերությունը (bp) նախատեսում է այս տարվա դեկտեմբերին սկսել սեյսմիկ հետազոտությունների ծրագիր՝ Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում «Ղարաբաղ» հանքավայրի մշակման շրջանակներում։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնում է bp-ն:
«Ղարաբաղ» նախագծի սեյսմիկ հետազոտությունների ծրագիրը ներառում է՝ հատակային հանգույցային (OBN) սեյսմիկ հետազոտություններ և բարձր թույլտվության (HR)/գերբարձր թույլտվության (UHR) սեյսմիկ հետազոտություններ։
«OBN սեյսմիկ հետազոտությունը նախատեսվում է սկսել 2025 թվականի դեկտեմբերին՝ մինչև 3.5 ամիս տևողությամբ։ HR/UHR սեյսմիկ հետազոտությունը նախատեսված է 2026 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին և կշարունակվի մինչև 45 օր», - նշվում է տեղեկատվության մեջ։
Ընկերության փոխանցմամբ՝ OBN սեյսմիկ հետազոտությունները կբարելավեն շերտի ըմբռնումը, կնպաստեն հորատանցքերի պլանավորմանը և հանքավայրի զարգացման ռազմավարությունների օպտիմալացմանը, HR/UHR-ը նպատակ ունի բացահայտել երկրաբանական վտանգները, որոնք կարող են ազդել հորատանցքերի ամբողջականության վրա, ինչպես նաև ստորգետնյա վտանգները, որոնք կարող են ազդել հարթակի և այլ ենթակառուցվածքների անվտանգ տեղադրման վրա։

• bp о сроках начала сейсморазведки по проекту «Карабах»
Британская нефтегазовая компания (bp) в рамках разработки месторождения «Карабах» в азербайджанском секторе Каспийского моря планирует приступить к программе сейсморазведки в декабре текущего года.
Как передает Armenia.Azоб этом сообщает bp.
Программа сейсморазведки по проекту «Карабах» включает сейсморазведку с использованием донного узла (OBN) и сейсморазведку высокого разрешения (HR) / сверхвысокого разрешения (UHR).
«Начало сейсморазведки с использованием OBN запланировано на декабрь 2025 года, продолжительность работ – до 3,5 месяцев. Сейсморазведка HR/UHR запланирована на март–апрель 2026 года и продлится до 45 дней», — отмечается в информации.
Как сообщает компания, ожидается, что сейсморазведка OBN улучшит понимание особенностей пласта, поможет в планировании скважин и оптимизации стратегий разработки месторождения, HR/UHR направлена на выявление геологических опасностей, которые могут повлиять на целостность скважин, а также подземных опасностей, которые могут повлиять на безопасную установку платформы и другой инфраструктуры.
По предварительным оценкам, геологические запасы нефти на месторождении «Карабах» превышают 60 миллионов тонн, из которых извлекаемыми считаются 21 миллион тонн нефти и 13 миллиардов кубометров газа.