• Յուսուբով. Խանքենդի, Աղդերե և Խոջալու է վերադարձել՝ նախկին հարկադիր վերաբնակների ավելի քան հազար ընտանիք
20 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:03
Խանքենդի քաղաքի և Աղդերեի ու Խոջալուի շրջանների վերաբնակեցման պլանի համաձայն՝ վերաբնակեցման աշխատանքները շարունակվում են 19 բնակավայրերում: Նախկին հարկադիր վերաբնակների 1040 ընտանիք՝ 4064 մարդ, արդեն վերադարձել է հայրենիք: Ընդհանուր առմամբ, այս տարածքներում վերաբնակեցվել է ավելի քան 22000 մարդ, որոնց տրամադրվել են բոլոր սոցիալական ծառայությունները:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Խանքենդիում կայացած ադրբեջանական ոչ կառավարական կազմակերպությունների համագործակցության ֆորումում հայտարարել է՝ Խանքենդի քաղաքում, Աղդերեի ու Խոջալուի շրջաններում նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էլչին Յուսուբովը:
Յուսուբովը նշել է, որ ներկայումս Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում ընթանում են լայնածավալ վերականգնման և շինարարական աշխատանքներ: Կայուն բնակեցումը, կանաչ էներգիայի գոտիների ստեղծումը, մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը և նոր աշխատատեղերի ստեղծումը՝ Սահմանադրության հիմնարար սկզբունքները հանդիսացող մարդկային բարեկեցության, սոցիալական արդարության և զարգացման իրական արտացոլումն են։
Շրջանում արագորեն վերականգնվում են՝ ։կրթության, առողջապահության և սոցիալական ենթակառուցվածքների համակարգերը: Ղարաբաղի համալսարանի, ժամանակակից կլինիկայի, դպրոցների և մանկապարտեզների բացումը, ձեռներեցության զարգացումը և նոր աշխատատեղերի ստեղծումը՝ զգալի ներդրում են ունենում կայուն բնակեցման գործում։ Ներկայումս տարածքում, որտեղ գործում է ձեռնարկատիրության 546 սուբյեկտ, աշխատանքով ապահովված է արդեն ավելի քան 3000 մարդ, ներդրված է ընդհանուր առմամբ ավելի քան 65 միլիոն մանաթ։
Նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը նշել է՝ ոչ կառավարական կազմակերպությունների կարևոր դերը ազատագրված տարածքների զարգացման գործում։ ՈԿԿ-ները հանդես են գալիս որպես կարևոր գործընկերներ՝ պետական քաղաքականության իրականացման, հանրային վերահսկողության ուժեղացման, սոցիալական նախագծերի և վերաինտեգրման գործընթացների խթանման գործում։

20 Октября 2025 - 12:24
Согласно плану переселения в город Ханкенди, Агдеринский и Ходжалинский районы, продолжаются работы по поселению в 19 населенных пунктах. 1040 семей – 4064 бывших вынужденных переселенца – уже вернулись в родной край. В целом на этих территориях обустроены более 22 тысяч человек, которые обеспечены всеми социальными услугами.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил специальный представитель президента в городе Ханкенди, в Агдеринском и Ходжалинском районах Эльчин Юсубов на Форуме сотрудничества неправительственных организаций Азербайджана, проходящем в Ханкенди.
Э.Юсубов отметил, что сегодня в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах ведутся широкомасштабные восстановительные и строительные работы. Устойчивое поселение, создание зон зеленой энергетики, охрана культурного наследия и создание новых рабочих мест являются реальным отражением благосостояния человека, социальной справедливости и развития, которые являются основными принципами Конституции.
В регионе стремительно восстанавливаются системы образования, здравоохранения и социальной инфраструктуры. Начало деятельности Карабахского университета, современной клиники, школ и детских садов, развитие предпринимательства и создание новых рабочих мест вносят важный вклад в устойчивое поселение. В настоящее время на территории, где действуют 546 субъектов предпринимательства, обеспечены работой уже более 3 тыс. человек, вложено в целом более 65 млн манатов.
Спецпредставитель президента отметил важную роль неправительственных организаций в развитии освобожденных от оккупации территорий. НПО выступают важными партнерами в реализации государственной политики, усилении общественного контроля, продвижении социальных проектов и процессов реинтеграции.
«Неправительственные организации сыграли большую роль в донесении азербайджанских реалий до международной общественности в период оккупации и в последующие годы, в борьбе с дезинформационными кампаниями, защите прав человека и культурного наследия. Сегодня перед ними стоит новая стратегическая задача – активно участвовать в реинтеграции освобожденных территорий, процессах социальной адаптации и восстановления», – подчеркнул Эльчин Юсубов.