• Օվերչուկը՝ Բաքվում եռակողմ հանդիպմանը. Մենք շատ հետաքրքիր աշխատանք ունենք անելու
Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և Իրանը ակտիվացնում են ջանքերը՝ Բարենցի և Բալթիկ ծովերից մինչև Պարսից ծոց անարգել լոգիստիկայով ընդհանուր ապրանքային շուկա ստեղծելու ուղղությամբ։
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ Ադրբեջանի, Իրանի և Ռուսաստանի միջև տրանսպորտի, էներգետիկայի և մաքսային ոլորտներում համագործակցությանը նվիրված եռակողմ հանդիպմանը։
«Մենք շատ հետաքրքիր աշխատանք ունենք անելու՝ ուղղված ընդհանուր ապրանքային շուկայի ստեղծմանը՝ անարգել լոգիստիկայով և ներդաշնակեցված կանոններով ու ստանդարտներով։ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Իրանի, ինչպես նաև Իրանի և Ադրբեջանի միջև ամուր և դինամիկ զարգացող հարաբերությունները պահանջում են համակարգված ջանքերի ինտենսիվացում՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային կապը զարգացնելու և Բարենցի ու Բալթիկ ծովերից մինչև Պարսից ծոց անխափան լոգիստիկա ապահովելու համար», - նշել է նա։
Օվերչուկը ասել է, որ այսպիսով ստեղծվում են լավագույն մրցակցային պայմաններ՝ երեք երկրների ապրանք արտադրողների, արտահանողների և ներմուծողների համար։
«Սա այնպիսի աշխատանք է, որի արդյունքում մեր տնտեսությունները կստանա լրացուցիչ հնարավորություններ՝ ընդլայնվելու, նոր աշխատատեղեր կստեղծվեն, եկամուտները կաճեն և մարդկանց կյանքը կբարելավվի», - հավելել է նա։

• Оверчук на трехсторонней встрече в Баку: У нас впереди много интересной работы
Россия, Азербайджан и Иран активизируют работу по формированию общего товарного рынка с безбарьерной логистикой от Баренцева и Балтийского морей до Персидского залива.
Как передает ТАСС, об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук на трехсторонней встрече между Азербайджаном, Ираном и Россией, посвященной вопросам сотрудничества в области транспорта, энергетики и таможни.
«У нас впереди много интересной работы, направленной на формирование общего товарного рынка с безбарьерной логистикой и гармонизированными правилами и стандартами. Крепкие и динамично развивающиеся отношения России и Азербайджана, России и Ирана, Ирана и Азербайджана обуславливают активизацию скоординированных действий по развитию транспортной связанности в регионе и обеспечению бесшовной логистики от Баренцева и Балтийского морей до Персидского залива», — отметил он.
Оверчук указал, что таким образом создаются наилучшие конкурентные условия для товаропроизводителей, экспортеров и импортеров трех стран.
«Это та работа, в результате которой наши экономики получают дополнительную возможность расширяться, создаются новые рабочие места, возрастают доходы и улучшается жизнь людей», — добавил он.
Напомним, что в Баку проходит трехсторонняя встреча представителей правительств Азербайджана, России и Ирана.