03 0Հոկտեմբերի 2025 - 12:16
ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջանի Ինֆանտինոն Instagram-ի իր էջում հայտնել է, որ Ադրբեջանը և Ուզբեկստանը համատեղ կանցկացնեն 2027 թվականի ՖԻՖԱ-ի մինչև 20 տարեկանների աշխարհի առաջնության եզրափակիչ մրցաշարը։
Ըստ Armenia.Az-ի՝ Ինֆանտինոյի գրառման մեջ ասվում է.
«Այսօր Ցյուրիխում կայացած ՖԻՖԱ-ի խորհրդի նիստը դարձավ ևս մեկ առաջընթաց քայլ համաշխարհային ֆուտբոլի համար: ՖԻՖԱ-ի խորհուրդը Ադրբեջանին և Ուզբեկստանին նշանակեց 2027 թվականի U-20-ի աշխարհի առաջնության ընդունող երկիր և հաստատեց Լոնդոնը՝ որպես կանանց ակումբային չեմպիոնների գավաթի առաջին եզրափակչի հյուրընկալող, որը կկայանա 2026 թվականին:
Նիստում մենք վերահաստատեցինք ֆուտբոլի դերը որպես խաղաղության և միասնության միջոց, քննարկեցինք շահագրգիռ կողմերի հետ փոխգործակցությանը վերաբերող ընթացիկ հարցեր, որոնք բացասական ազդեցություն են ունենում գլոբալ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլի բուրգաձև կառուցվածքի վրա, և հաստատեցինք հաջորդ չորս տարիների համար նոր մշտական հանձնաժողովների կազմը:
Ուրախ եմ հայտարարել, որ ՖԻՖԱ-ի խորհուրդը ընտրել է Ադրբեջանին և Ուզբեկստանին՝ որպես 2027 թվականի մինչև 20 տարեկանների աշխարհի առաջնության հյուրընկալողներ: Այս պատմական մրցաշարը կմիավորի Եվրոպան և Ասիան և աշխարհին կցուցադրի մեր սպորտաձևի ամենապայծառ երիտասարդ տաղանդներին:
Շնորհավորում եմ երկու երկրներին և անհամբեր սպասում եմ ՖԻՖԱ-ի երկու ասոցիացիաների համատեղ հովանու ներքո 2027 թվականին անցկացվող առաջին մրցաշարին», - նշել է Ինֆանտինոն:

• Инфантино поздравил Азербайджан
Президент ФИФА Джанни Инфантино на своей странице в Instagram сообщил, что Азербайджан и Узбекистан станут совместными хозяевами финальной стадии чемпионата мира по футболу среди национальных сборных до 20 лет, который пройдет в 2027 году.
Как передает Report, в публикации Инфантино говорится:
«Сегодняшнее заседание Совета ФИФА в Цюрихе стало еще одним шагом вперед для мирового футбола. Совет ФИФА назначил Азербайджан и Узбекистан странами-хозяевами чемпионата мира U-20 2027 года и утвердил Лондон в качестве принимающей стороны первого финала Женского клубного чемпионского кубка, который пройдет в 2026 году.
На заседании мы вновь подтвердили роль футбола как средства мира и единства, обсудили текущие вопросы, касающиеся взаимодействия с заинтересованными сторонами, оказывающими негативное влияние на пирамидальную структуру мирового профессионального футбола, а также утвердили состав новых постоянных комиссий на ближайшие четыре года.
Я рад сообщить, что Совет ФИФА выбрал Азербайджан и Узбекистан хозяевами чемпионата мира U-20 2027 года. Этот исторический турнир объединит Европу и Азию и представит миру самые яркие молодые таланты нашего спорта.
Я поздравляю обе страны и с нетерпением жду первого турнира, который пройдет под совместным патронажем двух ассоциаций ФИФА в 2027 году», - отметил Инфантино.
Чемпионат мира среди футболистов до 20 лет проводится раз в два года с 1977 года. В 2027 году состоится его 25-й розыгрыш, хозяевами которого станут Азербайджан и Узбекистан. Впервые в истории мирового футбола мужской чемпионат пройдет в Азербайджане. Кроме того, впервые национальная сборная Азербайджана среди мужчин примет участие в финальной стадии мирового первенства.