20 Սեպտեմբերի 2025 - 11:23
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) առաջին անգամ աջակցություն է ցուցաբերում՝ «Ֆորմուլա 1»-ի Ադրբեջանի Գրան պրիում միջուկային անվտանգության ոլորտում։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի կայքէջին հղումով, ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետները ավելի վաղ այցելել են Բաքու։ Ֆրանսիայի և ԱՄԷ-ի մասնագետների հետ նրանք խորհրդակցել են միջոցառման կազմակերպիչների հետ և քննարկել ավելի քան 100 ճառագայթման վերահսկման սարքերի օգտագործումը։
«Խոշոր միջոցառումները հանցագործների, այդ թվում՝ միջուկային և այլ ռադիոակտիվ նյութեր օգտագործողների համար հիմնական թիրախներն են», - ընդգծել է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսսին։ «Մեր միջուկային անվտանգության ոլորտում աջակցությունը ընդլայնելով ավտոսպորտի արագ զարգացող աշխարհում՝ մենք ընդլայնում ենք մեր զգոնությունը՝ օգնելով երկրներին փակել կրիտիկական խնդիրները և պահպանել բնակչության անվտանգությունը»։
ՄԱԳԱՏԷ-ի միջուկային անվտանգության և պաշտպանվածության վարչության տնօրեն Ելենա Բուգլովան հիշեցրել է գործակալության համակարգված աշխատանքը. «Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում ՄԱԳԱՏԷ-ն առաջատար դիրք է գրավել միջուկային անվտանգության արձանագրությունները զանգվածային միջոցառումների մեջ ինտեգրելու գործում՝ ջանքեր, որոնք ապահովում են միլիոնավոր մարդկանց անվտանգությունը», - ասել է նա։ «Կուլիսներում, այնպիսի միջոցառումներ, ինչպիսին է «Ֆորմուլա 1»-ի մրցարշավը, գործում է հետևողական մոտեցում, որը միջուկային անվտանգությունը ճանաչում է որպես միջոցառումների ընդհանուր փաթեթի հիմնարար մաս՝ միջոցառումներից առաջ և դրանց ընթացքում»։

20 Сентября 2025 - 09:07
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) впервые оказывает поддержку в сфере ядерной безопасности на Гран-при Азербайджана Формулы-1.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на сайт ООН, ранее Баку посетили эксперты МАГАТЭ. Вместе со специалистами из Франции и ОАЭ они проконсультировали организаторов мероприятия и обсудили использование более 100 приборов радиационного контроля.
«Крупные мероприятия становятся первоочередными целями для преступников, включая возможное использование ядерных и других радиоактивных материалов, – подчеркнул Генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Мариано Гросси. – Расширяя нашу поддержку в области ядерной безопасности на стремительный мир автоспорта, мы расширяем зону нашей бдительности, помогая странам закрывать критические пробелы и обеспечивать безопасность населения».
Директор Департамента ядерной безопасности МАГАТЭ Елена Буглова напомнила о системной работе агентства: «На протяжении последних двух десятилетий МАГАТЭ находится в авангарде интеграции ядерных протоколов безопасности в традиционные меры защиты массовых мероприятий – усилия, которые обеспечивают безопасность миллионов людей, – сказала она. – За кулисами событий, таких как гонки Формулы-1, действует последовательный подход, признающий ядерную безопасность фундаментальной частью общего комплекса мер до и во время самих мероприятий».
МАГАТЭ ранее поддержало Азербайджан на Конференции ООН по климату (COP29) и продолжит сотрудничество с этой страной во время Игр стран СНГ в ноябре и Всемирного урбанистического форума в 2026 году. С 2004 года агентство помогло обеспечить ядерную безопасность 88 крупных мероприятий в 49 странах, в 2023 году открылся Центр подготовки и демонстрации в области ядерной безопасности в австрийском Зайберсдорфе.