19 Սեպտեմբերի 2025 - 12:22
Բաքվի մրցուղին շատ է համապատասխանում «Ֆումուլա-1»-ի աշխարհի առաջնության մասնակից, Ferrari-ի մրցարշավորդ Շառլ Լեկլերին։
Ինչպես հայտնում է Report-ը՝ Motorsport-ին հղումով, 27-ամյա վարորդը կիսվել է՝ Բաքվի մրցուղու մասին իր տպավորություններով։
«Նույնիսկ եթե մենք թղթի վրա ֆավորիտ չենք, Բաքվում մեզ հաջողվեց պատվո հարթակ բարձրանալ։ Այս մրցուղին ինձ շատ է համապատասխանում։ Ես միշտ ինձ ուժեղ եմ զգացել քաղաքային մրցուղիներում։ Բայց այստեղ արգելակումը պահանջում է անձնվիրություն. անիվների ամենափոքր արգելակումը կարող է ամեն ինչ փչացնել։ Այդ ադրենալինը իսկապես տպավորիչ է», - ասել է Լեկլերը։
Լեկլերը չորս տարի անընդմեջ՝ 2021-ից 2024 թվականներին, հաղթել է Ադրբեջանի Գրան պրիի որակավորման մրցավազքում։ Սակայն մոնեգասկը երբեք չի հաղթել Բաքվի մրցավազքում։

• Пилот Ferrari о трассе в Баку: Мне очень подходит
Трасса в Баку отлично подходит пилоту Ferrari Шарлю Леклеру — участнику чемпионата мира «Формулы-1».
Как сообщает Report со ссылкой на Motorsport, 27-летний гонщик поделился своими впечатлениями о бакинской трассе.
«Даже если на бумаге мы не фавориты, в Баку нам удавалось подняться на пьедестал почета. Эта трасса мне очень подходит. На городских трассах я всегда чувствовал себя сильным. Но здесь торможение требует самоотверженности — малейшая блокировка колес может все испортить. Этот адреналин действительно впечатляет», — отметил Леклер.
Напомним, что Леклер выигрывал квалификацию Гран-при Азербайджана 4 года подряд — в 2021-2024 гг. При этом монегаск ни разу не выигрывал гонку в Баку.