01 Սեպտեմբերի 2025 - 13:22
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են «Բաքվի քաղաքային օղակի» օպերացիոն ընկերությունից, միջոցառմանը մասնակցել է Խաղերի կազմկոմիտեի փոխնախագահ, երիտասարդության և սպորտի նախարար Ֆարիդ Գայիբովը։ Ելույթներում նշվել է, որ Ադրբեջանում նման նշանակալի մարզական միջոցառման անցկացումը կարևոր իրադարձություն է երկրի մարզական և մշակութային կյանքում:
Նախարար Ֆարիդ Գայիբովը կոչ է արել Գյանջայի բնակիչներին՝ ակտիվորեն աջակցել մարզիկներին Խաղերի ընթացքում։ «Առաջին անգամ նման խոշոր մարզական միջոցառում կանցկացվի տրածարշրջաններում։ Բացման և փակման արարողությունները, ինչպես նաև մի շարք մարզաձևերի մրցումներ կկազմակերպվեն Գյանջայում», - ասել է նա։
Արարողության շրջանակներում լայն հանրությանը ներկայացվել են՝ ԱՊՀ III խաղերի պաշտոնական թալիսմաններ՝ Բեբիրը և Լեյլան։ Միջոցառման ամենանշանակալի պահն է դարձել հետհաշվարկի ժամացույցի գործարկումը։
ԱՊՀ III խաղերը կանցկացվեն 2025 թվականի սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 8-ը Ադրբեջանի յոթ քաղաքներում՝ Գյանջայում, Եվլախում, Մինգեչևիրում, Գաբալայում, Շեքիում, Գյոյգոլում և Խանքենդիում: Բացման և փակման արարողությունները կանցկացվեն Գյանջայի քաղաքային մարզադաշտում:

01 Сентября 2025 - 13:22
Как сообщили Armenia.Az в Операционной компании «Бакинское городское кольцо», в мероприятии принял участие заместитель председателя Организационного комитета Игр, министр молодежи и спорта Фарид Гаибов. В выступлениях было отмечено, что проведение такого значимого спортивного события в Азербайджане является важным событием в спортивной и культурной жизни страны.
Министр Фарид Гаибов призвал жителей Гянджи активно поддерживать спортсменов во время Игр. «До начала Игр остается менее месяца. Как известно, спорт является одним из приоритетных направлений государственной политики в Азербайджане. Наша страна уже принимала различные мультиспортивные соревнования. Однако впервые такое крупное спортивное мероприятие пройдет в регионах. В Гяндже будут организованы церемонии открытия и закрытия, а также соревнования в ряде видов спорта», – сказал он.
В рамках церемонии широкой общественности были представлены официальные талисманы III Игр стран СНГ – Бебир и Лейла. Самым примечательным моментом мероприятия стал запуск часов обратного отсчета.
Мероприятие продолжилось художественной частью.
III Игры стран СНГ пройдут 28 сентября – 8 октября 2025 года в семи городах Азербайджана – Гяндже, Евлахе, Мингячевире, Габале, Шеки, Гёйгёле и Ханкенди. Церемонии открытия и закрытия состоятся на Гянджинском городском стадионе.